500 մլն դրամ՝ Երևանի օդի մաքրման համար. Khakhamyan Heritage-ը վերականգնում է Նորքի անտառները
Հայաստանում փրայմ դասի կառուցապատող Khakhamyan Heritage ընկերությունը Երևանի քաղաքապետարանի հետ համագործակցությամբ իրականացնում է Նորքի անտառների 4 հեկտար տարածքի վերականգնում՝ ներդնելով 500 մլն դրամ։ Ծրագրի առաջին փուլով արդեն իսկ կանաչապատվել է երկու հեկտար տարածք, որտեղ տնկվել է 1 100 ծառ և թուփ, իսկ երկրորդ փուլը ներառելու է ևս երկու հեկտար տարածք՝ տնկելով լրացուցիչ 1 100 ծառ և թուփ։
Ծրագրի շրջանակներում ընկերությունը տարածքն ապահովում է նաև կաթիլային ոռոգման համակարգով, անհրաժեշտ լուսավորությամբ, ծառերի պարբերական պրոֆիլակտիկ մշակմամբ և պահակային ծառայությամբ՝ ստեղծելով անհրաժեշտ պայմաններ ծառերի երկարաժամկետ խնամքի, պահպանության և կայուն աճի համար։
Ընկերությունն առաջնորդվում է մնայուն արժեքի ստեղծման գաղափարով, որտեղ պատասխանատու կառուցապատումը ենթադրում է հոգատարություն ինչպես թաղամասի ներսում բնակչի հարմարավետության, այնպես էլ սեփական տարածքից դուրս գտնվող միջավայրի հանդեպ՝ որպես երկարաժամկետ ներդրում քաղաքային միջավայրի զարգացման մեջ։
Այս գաղափարի արտահայտումն է նաև Khakhamyan Heritage-ի նախագիծ Amanoo բնակելի թաղամասը՝ տեղակայված Նորքի այգիների բարձունքում։ Թաղամասն առաջարկում է սահմանափակ քանակի բնակարաններ՝ յուրաքանչյուր հեկտարում բնակեցնելով ընդամենը 50 ընտանիք։ Շենքերն առանձնանում են տարածաշրջանում եզակի բիոմիմետիկ ճարտարապետությամբ՝ ոգեշնչված բնության տարրերից, իսկ ողջ թաղամասի 11 հեկտար տարածքի 75%-ը կանաչապատ է լինելու։ Յուրաքանչյուր հեկտարում կրկին տնկվում է 1 100 ծառ և թուփ՝ ընդգծելով ընկերության՝ բնության հետ ներդաշնակ ապրելու սկզբունքը։
Թաղամասի առաջին նախագիծը՝ Ivy-ն, որի 4 շենքերի ճարտարապետությունը ոգեշնչված է բաղեղի տերևի ձևից, արդեն բնակեցված է՝ հանձնված լինելով խոստացված ժամկետում։ Երկրորդ նախագիծը՝ Sarin-ը՝ ոգեշնչված հայկական լեռներից, կառուցման փուլում է, և բնակեցման կհանձնվի 2028 թվականին։ Մինչև 2036 թվականը նախատեսվում է 11 շենք՝ 8 նախագծի շրջանակներում։
Amanoo-ի մասին
Amanoo-ն Khakhamyan Heritage փրայմ դասի կառուցապատող ընկերության կողմից կառուցվող բնակելի թաղամաս է Երևանի Նորքի այգիներում՝ Երևանի փոքր կենտրոնից մոտ 25 կմ հեռավորության վրա։
Թաղամասն առանձնանում է նոսր բնակեցման սկզբունքով, տարածքի 75% կանաչապատ գոտիների առկայությամբ և տարածաշրջանում եզակի բիոմիմետիկ ճարտարապետությամբ, որտեղ շենքերը հիշեցնում են արվեստի գործ, իսկ ձևը ոգեշնչված է բնության տարրերից։
Amanoo-ն 11 հեկտար տարածքում ներառելու է 11 շենք՝ 8 նախագծի շրջանակներում։ Առաջին նախագիծը՝ Ivy-ն՝ բաղկացած 4 շենքից, արդեն բնակեցված է, իսկ երկրորդ նախագիծը՝ Sarin-ը, կառուցման փուլում է, և բնակության կհանձնվի 2028 թվականին։ Ամբողջ թաղամասը պատրաստ կլինի 2036 թվականին։
Առաջարկելով սահմանափակ քանակի բնակարաններ՝ Amanoo-ում յուրաքանչյուր մեկ հեկտար տարածքում բնակեցվում է ընդամենը 50 ընտանիք։ Թաղամասում առկա են լճեր, գետեր, ջրվեժներ, ինչպես նաև ընդհանուր օգտագործման ժամանցի գոտիներ՝ ապահովելով համայնքային կյանքի համար անհրաժեշտ պայմանները։
Amanoo-ի շենքերի կառուցման համար օգտագործվում են առաջատար եվրոպական համակարգեր, ինչպիսիք են՝ գերմանական Schüco-ի պատուհանային և ֆասադային համակարգերը (որի՝ Amanoo-ում կիրառված համակարգերն արժանացել են միջազգային հեղինակավոր Red Dot և iF Design 2023 մրցանակների), ֆիննական KONE ապրանքանիշի վերելակները և իտալական MOTTURA բրենդի դռների բռնակները։ Թաղամասում ճարտարապետական տեսլականը համադրված է վարպետության գերազանցության, ուշադրությամբ ընտրված նյութերի և յուրաքանչյուր մանրուքի նկատմամբ ճշգրիտ մոտեցման հետ՝ ապահովելով նախագծի համապատասխանությունը բարձրակարգ կառույցների միջազգայնորեն ընդունված չափորոշիչներին։
Khakhamyan Heritage ընկերության հիմնադիրը և գործադիր տնօրենը Ավետիս Խախամյանն է, ով նաև Amanoo-ի ճարտարապետության համահեղինակն է։ Նա առաջնորդվում է մնայուն արժեք ստեղծելու գաղափարով, որի հիմքում պատասխանատու կառուցապատումն է՝ միջավայրի ստեղծում, որտեղ մարդը, բնությունն ու ճարտարապետությունը ապրում են միմյանց հետ ներդաշնակ։

500 млн драмов на очистку воздуха Еревана: Khakhamyan Heritage восстанавливает Норкские леса
Компания Khakhamyan Heritage, девелопер прайм класса в Армении, совместно с муниципалитетом Еревана реализует программу восстановления 4 гектаров Норкских лесов, инвестируя 500 млн драмов. В рамках первого этапа уже озеленены два гектара территории, где высажено 1 100 деревьев и кустарников. Второй этап предусматривает восстановление еще двух гектаров с высадкой дополнительных 1 100 деревьев и кустарников.
В рамках программы компания также оснащает территорию системой капельного орошения, необходимым освещением, обеспечивает регулярную профилактическую обработку деревьев и охрану территории, создавая необходимые условия для долгосрочного ухода, сохранения и устойчивого роста деревьев.
Компания руководствуется идеей создания ценности вне времени, в основе которой лежит принцип ответственного девелопмента. Это предполагает заботу не только о комфорте жителей внутри создаваемого жилого квартала, но и об окружающей среде за его пределами, рассматривая это как долгосрочную инвестицию в развитие городской среды.
Эта концепция также отражена в проекте Khakhamyan Heritage - жилом квартале Amanoo, расположенном на возвышенности Норкских садов. Квартал предлагает ограниченное количество квартир, предусматривая размещение всего 50 семей на каждом гектаре. Здания отличаются уникальной для региона биомиметической архитектурой, вдохновленной элементами природы, а 75% всей территории квартала площадью 11 гектаров будет озеленено. На каждом гектаре также высаживается 1 100 деревьев и кустарников, подчеркивая принцип компании - жить в гармонии с природой.
Первый проект квартала - Ivy, архитектура четырех зданий которого вдохновлена формой листа плюща, - уже заселен и был сдан в обещанные сроки. Второй проект — Sarin, вдохновленный армянскими горами, находится на стадии строительства и будет сдан в эксплуатацию в 2028 году. До 2036 года планируется строительство 11 зданий в рамках 8 проектов.
Об Amanoo
Amanoo — жилой квартал, реализуемый девелопером прайм класса Khakhamyan Heritage в Норкских садах Еревана, примерно в 2,5 км от малого центра Еревана.
Квартал отличается принципом низкой плотности застройки, 75% озелененных зон территории и уникальной для региона биомиметической архитектурой, в которой здания напоминают произведения искусства, а их формы вдохновлены элементами природы.
Amanoo будет включать 11 зданий в рамках 8 проектов на территории площадью 11 гектаров. Первый проект - Ivy, состоящий из четырех зданий, уже заселен, а второй проект - Sarin, находится на стадии строительства и будет сдан в 2028 году. Весь квартал будет завершен к 2036 году.
Предлагая ограниченное количество квартир, Amanoo рассчитан всего на 50 семей на одном гектаре территории. На территории квартала предусмотрены озера, реки и водопады, а также зоны отдыха общего пользования, создающие необходимые условия для полноценной жизни сообщества.
Здания Amanoo строятся с использованием передовых европейских систем, в частности оконных и фасадных систем немецкой компании Schüco, примененные в Amanoo системы которой были удостоены престижных международных премий Red Dot и iF Design Awards 2023, лифтов финского бренда KONE и дверных ручек итальянского бренда MOTTURA. В проекте архитектурное видение сочетается с высоким уровнем мастерства, тщательно отобранными материалами и вниманием к каждой детали, обеспечивая соответствие проекта международно признанным стандартам высококлассных зданий.
Основателем и генеральным директором Khakhamyan Heritage является Аветис Хахамян, который также выступает соавтором архитектуры Amanoo. Он руководствуется идеей создания ценности вне времени, в основе которой лежит ответственный девелопмент - создание среды, где человек, природа и архитектура сосуществуют в гармонии.