Նեապոլի մերձակայքում 4.7 մագնիտուդով երկրաշարժից տուժածների թիվը հասել է 21-ի
Իտալիայի Նեապոլ քաղաքի մերձակայքում գտնվող Ֆլեգրեյան դաշտերի շրջանում գրանցված 4.7 մագնիտուդով երկրաշարժի հետևանքով տուժածների թիվը հասել է 21-ի։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «Reuters» գործակալությունից, նրանցից երկուսի վիճակը գնահատվում է ծանր։ Զոհերի մասին տեղեկություններ չեն հաղորդվում։
Երկրաշարժը գրանցվել է հուլիսի 31-ին՝ տեղական ժամանակով ժամը 19։46-ին, շուրջ 3 կմ խորության վրա։ Այն դարձել է Ֆլեգրեյան դաշտերի տարածքում վերջին 40 տարվա ամենաուժեղ երկրաշարժը։
Երկրաշարժի հետևանքով վնասվել են շենքեր, փլուզվել են որոշ չբնակեցված կառույցներ և ժայռաբեկորներ են ընկել կայանված ավտոմեքենաների վրա։ Անբնակելի դարձած տներից տարհանվել է 22 ընտանիք։ Պոցուոլի քաղաքի ընդունման կենտրոնում բնակչության համար պատրաստվել է 185 մահճակալ։
Վնասվել է նաև Պոցուոլիի նավահանգստի կառամատույցը, ինչի հետևանքով նավահանգստի աշխատանքը դադարեցվել է։ Բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդման հենասյան փլուզման պատճառով շուրջ 100 հազար բաժանորդ ժամանակավորապես հոսանքազրկվել է, սակայն մատակարարումը հիմնականում վերականգնվել է։ Երկաթուղային և մետրոյի որոշ երթուղիների աշխատանքը ժամանակավորապես դադարեցվել էր՝ ենթակառուցվածքների ստուգման նպատակով։
Գլխավոր ցնցումից հետո սեյսմիկ ակտիվությունը շարունակվել է ամբողջ գիշեր։ Սարքերը գրանցել են շուրջ 60 ցնցում, որոնցից ամենաուժեղը եղել է 3.8 մագնիտուդով։ Օգոստոսի 1-ի ժամը 05։47-ին գրանցվել է նաև 3.1 մագնիտուդով ցնցում, որը զգացվել է Պոցուոլիում, Բակոլիում և Նեապոլի մի շարք թաղամասերում։

A magnitude 4.7 earthquake struck the Campi Flegrei area near the southern Italian city of Naples on Friday, causing power outages, disrupting train and metro services and damaging some buildings, Reuters reported citing local authorities.
The quake, recorded at 7:46 p.m. (1746 GMT), had its epicenter in the Campi Flegrei area to the west of Naples at a depth of about 3 km (2 miles), Italy's National Institute of Geophysics and Volcanology said.
The Italian fire service said there were reports of minor damage to buildings in and around Naples, but added that their crews had not received any immediate requests to help or rescue residents.
Local rail and metro services were suspended as a precaution, local officials said.
Italian media said it was one of the strongest earthquakes ever recorded in the area, with people in some neighborhoods rushing into the street as the tremors hit.
Campi Flegrei, a densely populated volcanic caldera encompassing a large part of western Naples, has experienced increasingly frequent seismic activity in recent years, prompting the government to step up monitoring.
The shallow earthquake triggered multiple rockfalls from tuff cliffs, including a major collapse, sending large boulders onto streets and vehicles.