«Մուլտի տրանսպորտ»-ի տնօրեն Արթուր Դալլաքյանի նկատմամբ կիրառվել է տնային կալանք
«Մուլտի տրանսպորտ» ընկերության տնօրեն Արթուր Դալլաքյանի նկատմամբ առանձնապես խոշոր չափերով հարկեր չվճարելու մեղադրանքով հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում։
«Քրեական վարույթի շրջանակում առանձնապես խոշոր չափերով հարկեր չվճարելու մեղադրանքով Ա. Դ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում, որպես խափանման միջոց կիրառվել է տնային կալանք»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ քննչական կոմիտեի մամուլի խոսնակ Կիմա Ավդալյանը։
Արթուր Դալլաքյանը «Մուլտի տրանսպորտ» ՍՊԸ-ի գլխավոր տնօրենն է, իսկ ընկերության բաժնեմասի 100 տոկոսը պատկանում էր Գագիկ Ծառուկյանի որդուն՝ Նվեր Ծառուկյանին։
Ընկերությունը սպասարկում է Կոտայքի և Արագածոտնի մարզերի միասնական երթուղային ցանցերը։ Դալլաքյանը 2019-2021 թվականներին եղել է Ազգային ժողովի «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր։
Հուլիսի 6-ին խուզարկություններ էին կատարվել Գագիկ Ծառուկյանի տանը, ինչպես նաև «Մուլտի Գրուպ» կոնցեռնում ընդգրկված մի շարք ընկերություններում և դրանց ղեկավարների բնակարաններում։

Public criminal proceedings have been initiated against Arthur Dallakyan, director of Multi Transport, on charges of particularly large-scale tax evasion.
“Within the framework of the criminal proceedings, public criminal prosecution has been initiated against A.D. on charges of particularly large-scale tax evasion. House arrest has been imposed as a preventive measure,” Kima Avdalyan, spokesperson for Armenia’s Investigative Committee, said.
Arthur Dallakyan is the general director of Multi Transport LLC. The company was wholly owned by Nver Tsarukyan, the son of Gagik Tsarukyan.
The company operates the unified public transport networks of the Kotayk and Aragatsotn regions. Dallakyan served as a lawmaker from the Prosperous Armenia parliamentary faction between 2019 and 2021.
On July 6, searches were conducted at Gagik Tsarukyan’s residence, as well as at several companies within the Multi Group concern and the homes of their executives.