Հայաստանում վերջին տարիներին գրանցված տնտեսական բարձր աճի օգուտները հավասարապես հասանելի չեն երկրի բոլոր բնակիչներին. Համաշխարհային բանկ
Վերջին տարիներին Հայաստանում գրանցված տպավորիչ տնտեսական աճի արդյունքները հավասարապես հասանելի չեն երկրի բոլոր բնակիչներին։ Թեպետ աղքատության մակարդակը նվազել է, սակայն այս ձեռքբերումները մնում են փխրուն. տնային տնտեսությունների զգալի մասը, գտնվելով աղքատության ստորին շեմից փոքր-ինչ բարձր մակարդակի, միևնույնն է խիստ ենթակա են ցնցումների և ունեն դիմակայունություն ձևավորելու սահմանափակ կարողություններ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ լրագրողների հետ հուլիսի 29-ի հանդիպմանն այս հանգամանքին ուշադրություն հրավիրեց ավագ տնտեսագետ Արմինե Մանուկյանը՝ ներկայացնելով Համաշխարհային բանկի խմբի՝ «Հայաստանի տնտեսական զարկերակը. ձգտելով աղքատությունը նվազեցնող աճի՝ ավելի ներգործուն հարկաբյուջետային քաղաքականությամբ» վերտառությամբ նոր զեկույցի դրույթները։
«Հայաստանի վերջին տարիների տնտեսական աճը բավականին տպավորիչ է, աղքատության մակարդակը նվազում է, գործազրկության մակարդակը, ինչպես ցույց են տալիս ցուցանիշները, նվազում է, հարկաբյուջետային քաղաքականությունը կատարում է վերաբաշխման իր դերը և որոշ ազդեցություն է ունենում աղքատության նվազման վրա։ Սակայն, այս ամենով հանդերձ, բարձր աճի օգուտները բոլորին չէ, որ հավասարապես հասանելի են։ Տնային տնտեսությունների մի զգալի մասը գտնվում է աղքատության շեմից քիչ բարձր, ինչը համարում ենք խոցելի։ Թեև գործազրկության մակարդակը նվազում է, բայց զբաղվածության մակարդակը նույնպես լճացած է, չի աճում՝ գտնվում է 50 տոկոսի մակարդակին։ Հարկաբյուջետային քաղաքականությունը կարող է ավելի արդյունավետ, ավելի թիրախային լինել և ավելի մեծ ազդեցություն ունենալ աղքատության նվազմանը»,-նշեց Արմինե Մանուկյանը։
Ըստ նրա՝ գործազրկության մակարդակը մինչև 2019 թվականը պահպանվող 18 տոկոսից նվազել է մինչև 12,8 տոկոսի, սակայն այս ցուցանիշն էլ համարվում է շատ բարձր։
«Գործազրկության մակարդակի նվազմանը զուգահեռ չի աճել բնակչության զբաղվածության մակարդակը։ Զբաղվածության մակարդակը հաշվարկում է 15-74 տարեկան բնակիչների թվին զբաղված բնակչության թվի հարաբերակցությամբ։ Եթե 15-74 տարեկանների թիվն աճում է, իսկ զբաղվածության մակարդակը նույն համամասնությամբ չի բարձրանում՝ զբաղվածության ցուցանիշը նվազում է»,-ընդգծեց բանախոսը։
Արմինե Մանուկյանը նշեց, որ կարևոր են ոչ միայն զբաղվածության մակարդակը, այլև աշխատաշուկայի բնութագրերը։ Նրա դիտարկմամբ՝ Հայաստանի աշխատաշուկայի յուրահատկություններից է այն, որ աշխատանքային ռեսուրսների, այսինքն՝ 15-74 տարեկան աշխատունակ մարդկանց միայն 37 տոկոսն է աշխատում գրավոր ձևակերպած պայմանագրերով։ Մինչդեռ Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի երկրներում այս ցուցանիշը միջինում 45-50 տոկոս է։
«Նաև պարզ է, որ պայմանագրային վարձու աշխատողների կենտրոնացումը քաղաքներում է, իսկ գյուղերում մարդիկ հիմնականում աշխատում են որպես ինքնազբաղվածներ և ընտանիքի անդամներ են, որոնք աշխատում են առանց վարձատրության»,-արձանագրեց Արմինե Մանուկյանը։
Նշվեց նաև, որ Հայաստանում իրական աշխատավարձի բարձրացում տեղի է ունեցել հիմնականում մասնագիտական բարձր հմտություններ պահանջող ՏՏ և ֆինանսական ոլորտներում։
«2022 թվականին Հայաստանում տնտեսական աճը կազմել է 12.6, իսկ 2025-ին՝ 7.1 տոկոս։ Տնտեսական աճը հիմնականում գոյացել է ծառայությունների ոլորտից՝ ավելի շատ ֆինանսական ծառայությունների, ապահովագրության, ՏՏ ոլորտի և մասնագիտական աշխատանքների ծառայություններից։ Տնտեսական աճին մեծապես նպաստել է նաև շինարարությունը։ Արդյունաբերության ոլորտում այս տարի հատկապես մեծ աճ է արձանագրել հանքարդյունաբերությունը»,-նշեց նա։
Համաշխարհային բանկի խմբի այս զեկույցը «Երկրի տնտեսական նորությունները» (ԵՏՆ), սոցիալ-տնտեսական զարգացումների մշտադիտարկմանը և տնտեսական քաղաքականության և հեռանկարների շուրջ իրազեկ երկխոսության խթանմանը նվիրված կանոնավոր շարքի զեկույցներից մեկն է։ Նշվում է, որ Հայաստանի ԵՏՆ-ների նպատակը երկրի վերջին տնտեսական զարգացումների և տնտեսական հեռանկարների շարունակական, համակողմանի և ամփոփ վերլուծության ներկայացումն է, ինչպես նաև առանձին կառուցվածքային խնդիրների խոր ուսումնասիրությունը, որոնք քաղաքականություն մշակողների և շահագրգիռ կողմերի ուշադրությունն են պահանջում։
Այս զեկույցը հիմնականում հրապարակվում է յուրաքանչյուր տարվա կեսին և ավարտին։ Սովորաբար բաղկացած է լինում երկու բաժնից՝ վերջին մակրոտնտեսական զարգացումների ամփոփ ներկայացումից և հատուկ թեմայից։ Վերջինս այս տարի կոչվում է «Աղքատությունը, աշխատանքի շուկայի առանձնահատկությունները և հարկաբյուջետային քաղաքականության ազդեցությունը»։

Выгоды от высоких темпов экономического роста, зафиксированных в Армении в последние годы, доступны не всем жителям страны в равной степени – Всемирный банк
Результаты впечатляющего экономического роста в Армении в последние годы не в равной степени доступны всем жителям страны. Хотя уровень бедности снизился, эти достижения остаются хрупкими: значительная часть домохозяйств, живущих чуть выше черты бедности, по-прежнему крайне уязвима к потрясениям и имеет ограниченные возможности для повышения устойчивости.
Как сообщает Арменпресс, старший экономист Армине Манукян обратила внимание на этот факт на встрече с журналистами 29 июля, представляя положения нового доклада группы Всемирного банка «Экономический пульс Армении: стремление к росту, сокращающему бедность, за счет более эффективной фискальной политики».
«Экономический рост Армении в последние годы был весьма впечатляющим, уровень бедности снижается, уровень безработицы, как показывают показатели, снижается, фискальная политика выполняет свою роль перераспределения и оказывает определенное влияние на сокращение бедности. Однако, несмотря на все это, выгоды от высокого роста доступны не всем в равной степени. Значительная часть домохозяйств находится чуть выше черты бедности, что мы считаем уязвимым сегментом. Хотя уровень безработицы снижается, однако уровень занятости стагнирует, не растет, остается на уровне 50 процентов. Фискальная политика могла бы быть более эффективной, более целенаправленной и оказывать большее влияние на сокращение бедности», — отметила Армине Манукян.
По ее словам, уровень безработицы снизился с 18 процентов, которые сохранялись до 2019 года, до 12,8 процента, но этот показатель также считается очень высоким.
«Уровень занятости населения не вырос параллельно со снижением уровня безработицы».
Уровень занятости рассчитывается как отношение численности занятого населения к числу жителей в возрасте 15-74 лет. Если число 15-74-летних увеличивается, а уровень занятости не увеличивается в той же пропорции, индекс занятости снижается", - подчеркнула спикер.
Армине Манукян отметила, что важен не только уровень занятости, но и характеристики рынка труда. По ее словам, одной из особенностей рынка труда Армении является то, что только 37 процентов трудовых ресурсов, то есть трудоспособных людей в возрасте 15-74 лет, работают по письменным договорам. Между тем в странах Европы и Центральной Азии этот показатель составляет в среднем 45-50 процентов.
"Также очевидно, что концентрация контрактников приходится на города, а в селах люди в основном работают как самозанятые и являются членами семей, которые работают бесплатно", - сообщила Армине Манукян.
Было также отмечено, что реальный рост зарплат в Армении произошел в основном в сфере информационных технологий и финансов, требующих высоких профессиональных навыков.
"В 2022 году экономический рост в Армении составил 12,6 процента, а в 2025 году - 7,1 процента. Экономический рост происходил в основном за счет сектора услуг, а также за счет финансовых услуг, страхования, информационных технологий и профессиональных услуг. Строительство также внесло большой вклад в экономический рост. В сфере промышленности в этом году особенно большой рост зафиксирован в горнодобывающей отрасли", - сказал он.
Данный доклад ;руппы Всемирного банка «Новости экономики страны» (НЭС) входит в серию регулярных докладов, посвященных мониторингу социально-экономического развития и содействию конструктивному диалогу по вопросам экономической политики и перспектив развития.
Отмечается, что целью НЭС Армении является представление непрерывного, всестороннего и сводного анализа последних экономических событий и экономических перспектив страны, а также глубокое изучение отдельных структурных проблем, которые требуют внимания политиков и заинтересованных сторон.
Этот отчет обычно публикуется в середине и конце каждого года. Обычно он состоит из двух разделов: краткое изложение последних макроэкономических событий и специальная тема. В этом году последняя называется «Бедность, характеристики рынка труда и влияние бюджетной политики».