Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբն ու ջութակահար Սերգեյ Խաչատրյանը համերգներով կվերադառնան Սյունիք
Հանրաճանաչ ջութակահար Սերգեյ Խաչատրյանը և Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը՝ գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանի ղեկավարությամբ վերադառնում են Սյունիք։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ շրջագայությունը, որը «Ֆիլհարմոնիկը՝ մարզերում» ծրագրի մասն է, ոչ միայն մշակութային խոշոր իրադարձություն է, այլև կարևորագույն քայլ՝ ուղղված մարզերում բարձրարվեստ դասական երաժշտության հասանելիությանն ու հոգևոր կյանքի աշխուժացմանը:
Ֆիլհարմոնիկի շրջագայությունները կրում են ռազմավարական և խորհրդանշական բնույթ, իսկ 2024-ից աշխարհահռչակ ջութակահար Սերգեյ Խաչատրյանի մասնակցությամբ սյունիքյան բեմերում ելույթները դարձել են ամենամյա գեղեցիկ ավանդույթ:
Այս տարի շրջագայության մեկնարկը կտրվի հուլիսի 29-ին Մեղրիի մարզամշակութային կենտրոնում կայանալիք համերգով, հուլիսի 30-ի համերգը տեղի կունենա Կապանի մշակույթի կենտրոնում, հուլիսի 31-ի եզրափակիչ համերգը՝ Գորիսի Վ. Վաղարշյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնում:
Բացառիկ երեկոների ընթացքում հանդիսատեսի դատին կհանձնվի համաշխարհային և հայ դասական երաժշտության գլուխգործոցներ՝ Մաքս Բրուխի Ջութակի կոնցերտը և Արամ Խաչատրյանի «Դիմակահանդես» դրամայի երաժշտությունը:
Մշակութային ապակենտրոնացումը և Սյունիքի պես ռազմավարական ու հոգևոր կարևորագույն կենտրոնում նմանատիպ նախագծերի իրականացումը հնարավորություն են տալիս տեղի հանդիսատեսին հաղորդակից դարձնել միջազգային բարձր կատարողական արվեստին՝ սեփական հարկի տակ:
Այս տարի «Ֆիլհարմոնիկը՝ մարզերում» ծրագիրը մեկնարկել է հունիսին՝ Աշտարակում, Վաղարշապատում, Հրազդանում և Չարենցավանում կայացած համերգներով, որոնք նվիրված էին Առնո Բաբաջանյանի և Էդվարդ Միրզոյանի 105-ամյա հոբելյաններին:

Национальный филармонический оркестр Армении и известный скрипач Сергей Хачатрян вновь выступят в Сюнике
Известный скрипач Сергей Хачатрян и Национальный филармонический оркестр Армении под управлением художественного руководителя и главного дирижера Эдуарда Топчяна возвращаются в Сюник.
Как сообщает “Арменпресс”, гастроли, являющиеся частью программы “Филармония в областях”, – это не только крупное культурное событие, но и важный шаг на пути к популяризации классической музыки в районах и возрождению духовной жизни.
Гастроли имеют стратегический и символический характер, и с 2024 года выступления на сценах Сюника с участием известного скрипача Сергея Хачатряна стали прекрасной ежегодной традицией.
В этом году гастроли начнутся 29 июля в Спортивно-культурном центре “Мегри”, 30 июля будет дан концерт в Культурном центре “Капан”, а заключительный концерт 31 июля пройдет в Государственном драматическом театре им. В. Вагаршяна.
В ходе этих исключительных вечеров зрители смогут насладиться шедеврами мировой и армянской классической музыки: Концертом для скрипки с оркестром Макса Бруха и мелодией Арама Хачатуряна из “Маскарада”.
Культурная децентрализация и реализация подобных проектов в таком стратегически и духовно важном центре, как Сюник, позволяют местным меломанам у себя дома знакомиться с высоким международным исполнительским искусством.
В этом году “Филармония в областях” выступила с концертами в Аштараке, Вагаршапате, Раздане и Чаренцаване. Они были посвящены 105-летию со дня рождения Арно Бабаджаняна и Эдуарда Мирзояна.