Ֆրանսիան պայքարում է անտառային հրդեհների դեմ․ սպասվում է օգնություն ԵՄ-ից
Ֆրանսիայի իշխանություններն անտառային հրդեհների պատճառով հրահանգել են տարհանել մարդկանց երկրի հարավ-արևմտյան ափին գտնվող Ժիրոնդի դեպարտամենտի Լեժ-Կապ Ֆերե համայնքի (Կապ Ֆերե թերակղզի) ամբողջ տարածքից։ Հարյուրավոր մարդիկ նավակներով լքում են թերակղզին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ն։
Միևնույն ժամանակ, հրշեջները շարունակում են պայքարել Ժիրոնդի դեպարտամենտում մի քանի օր մոլեգնող անտառային հրդեհների դեմ։
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հուլիսի 23-ի երեկոյան հայտարարել է, որ երկրում անտառային հրդեհների հետ կապված իրավիճակը «շատ լարված» է, հատկապես՝ Ժիրոնդի շրջանում։
Մակրոնը նշել է, որ օգնություն է խնդրել Եվրամիությունից, և որ աջակցությունն ինքնաթիռների տեսքով շուտով կհասնի Խորվաթիայից, Պորտուգալիայից, Չեխիայից և Սլովակիայից։
Ժիրոնդի նահանգապետ Սոֆի Բրոկասը հուլիսի 24-ի առավոտյան հրահանգել է իրականացնել թերակղզուց  մարդկանց տարհանման «վերջնական փուլը»։
Ըստ տեղեկությունների՝ հուլիսի 23-ի Ժիրոնդի շրջանում տարհանվել է մոտ 20 000 մարդ։
Ատլանտյան օվկիանոսի ափին՝ Ֆրանսիայի Լանդ շրջանի Բիսկարոս քաղաքի շրջակայքում հուլիսի 23-ի կեսօրին բռնկված մեկ այլ խոշոր հրդեհ հանգեցրել է ավելի քան 23 000 մարդու տարհանման։
Հուլիսի 21-ին Սաումոսում սկսված հրդեհը շարունակվել է գիշերը՝ այրելով 8700 հեկտար տարածք։
Տեղեկություններ են հաղորդվել Բորդոյի օդանավակայանի մոտ բռնկված հրդեհը մարելիս երկու հրշեջի զոհվելու մասին։
Միևնույն ժամանակ, Իսպանիայի կառավարությունն ազգային մասշտաբի արտակարգ դրություն է հայտարարել, քանի որ մայրաքաղաք Մադրիդի մոտակայքում գտնվող մի քանի շրջանում անտառային հրդեհները դուրս են եկել վերահսկողությունից։

Франция борется с лесными пожарами: ожидается помощь ЕС
Французские власти из-за лесных пожаров распорядились об эвакуации людей со всей территории общины Леж-Кап-Ферре (полуостров Кап-Ферре) в департаменте Жиронда на юго-западном побережье страны. Сотни людей покидают полуостров на лодках. Как передает Арменпресс, об этом сообщает BBC.
В то же время пожарные продолжают тушить лесные пожары, бушующие уже несколько дней в департаменте Жиронда.
Президент Франции Эммануэль Макрон заявил вечером 23 июля, что ситуация с лесными пожарами в стране "очень напряженная", особенно в регионе Жиронды.
Макрон отметил, что обратился за помощью к Евросоюзу и что поддержка в виде самолетов вскоре прибудет из Хорватии, Португалии, Чехии и Словакии.
Утром 24 июля губернатор Жиронды Софи Брока распорядилась о «завершающем этапе» эвакуации людей с полуострова.
По информации, 23 июля в регионе Жиронды было эвакуировано около 20 тысяч человек.
Еще один крупный пожар, вспыхнувший днем 23 июля недалеко от города Бискаросс в регионе Ланды Франции на побережье Атлантического океана, привел к эвакуации более 23 тысяч человек.
Пожар, начавшийся в Саумосе 21 июля, продолжился ночью, выжег территорию площадью 8700 гектаров.
Сообщалась информация о гибели двух пожарных при тушении пожара, возникшего возле аэропорта Бордо.
Тем временем правительство Испании объявило чрезвычайное положение в стране, поскольку лесные пожары вышли из-под контроля в нескольких районах вблизи столицы Мадрида.