Իսպանիայի կենտրոնական մասում հրդեհի մակերեսը կազմել է ավելի քան 26 000 հեկտար
Իսպանիայի կենտրոնական մասում մոլեգնող անտառային հրդեհի մակերեսը գերազանցել է 26 000 հեկտարը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին X-ում հայտնել է Կաստիլիա-Լա Մանչա Ինքնավար Համայնքի կառավարության ղեկավար Էմիլիանո Գարսիա Պախեն։
Անտառային հրդեհը բռնկվել է հուլիսի 16-ին Լա Միեռլա մունիցիպալիտետի շրջանում։ Ըստ Կաստիլիա-Լա Մանչայի ղեկավարի՝ սա տարածաշրջանում գրանցված ամենախոշոր հրդեհն է։ Նա նշել է, որ տարերքի դեմ պայքարի համար ուղարկվել են ռեկորդային թվով մարդիկ և ավիացիոն տեխնիկա։
Անվտանգության նկատառումներով տարհանվել է մի շարք բնակավայրերի ավելի քան 1000 բնակիչ։ Հրդեհի հետևանքով տուժածների մասին չի հաղորդվում։
Հուլիսի 9-ին Անդալուսիայի Ինքնավար Համայնքում սկսվել է անտառային հրդեհ, որի զոհ է դարձել 13 մարդ։ Զոհվածների մեծ մասն օտարերկրացիներ են:

The area affected by a major wildfire in central Spain has exceeded 26,000 hectares, according to Emiliano García-Page, President of the regional government of Castilla-La Mancha.
In a post on X, García-Page said the wildfire, which broke out on July 16 near the municipality of La Mierla, is the largest ever recorded in the region.
He said a record number of firefighters and aircraft had been deployed to combat the blaze.
More than 1,000 residents have been evacuated from several communities as a precaution. No injuries have been reported.
On July 9, a separate wildfire broke out in Spain’s autonomous community of Andalusia, killing 13 people, most of them foreign nationals.