Իսպանիայի կենտրոնական մասում հրդեհի մակերեսը կազմել է ավելի քան 26 000 հեկտար
Իսպանիայի կենտրոնական մասում մոլեգնող անտառային հրդեհի մակերեսը գերազանցել է 26 000 հեկտարը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին X-ում հայտնել է Կաստիլիա-Լա Մանչա Ինքնավար Համայնքի կառավարության ղեկավար Էմիլիանո Գարսիա Պախեն։
Անտառային հրդեհը բռնկվել է հուլիսի 16-ին Լա Միեռլա մունիցիպալիտետի շրջանում։ Ըստ Կաստիլիա-Լա Մանչայի ղեկավարի՝ սա տարածաշրջանում գրանցված ամենախոշոր հրդեհն է։ Նա նշել է, որ տարերքի դեմ պայքարի համար ուղարկվել են ռեկորդային թվով մարդիկ և ավիացիոն տեխնիկա։
Անվտանգության նկատառումներով տարհանվել է մի շարք բնակավայրերի ավելի քան 1000 բնակիչ։ Հրդեհի հետևանքով տուժածների մասին չի հաղորդվում։
Հուլիսի 9-ին Անդալուսիայի Ինքնավար Համայնքում սկսվել է անտառային հրդեհ, որի զոհ է դարձել 13 մարդ։ Զոհվածների մեծ մասն օտարերկրացիներ են:

Площадь пожара в центральной Испании превысила 26 000 гектаров
Площадь лесного пожара, бушующего в центральной Испании, превысила 26 000 гектаров. Как передает Арменпресс, об этом в X сообщил глава правительства Автономного сообщества Кастилия-Ла-Манча Эмилиано Гарсия Пахе.
Лесной пожар вспыхнул 16 июля в муниципалитете Ла-Мьерла. По словам главы Кастилии-Ла-Манчи, это самый крупный пожар, зарегистрированный в регионе. Он отметил, что на борьбк со стихией было направлено рекордное количество людей и авиационной техники.
Более 1000 жителей ряда населенных пунктов эвакуированы из соображений безопасности. В результате пожара никто не пострадал.
9 июля в Автономном сообществе Андалусия вспыхнул лесной пожар, унесший 13 жизней. Большинство жертв — иностранцы.