ԲԸՏՄ-ում քննարկվել են COP17-ին առնչվող կազմակերպչական ու բովանդակային հարցեր
Հայաստանի բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնում տեղի է ունեցել աշխատանքային հանդիպում՝ նվիրված 2026 թվականի հոկտեմբերի 19-30-ը Հայաստանում կայանալիք ՄԱԿ-ի «Կենսաբանական բազմազանության մասին» կոնվենցիայի Կողմերի 17-րդ համաժողովի (COP17) նախապատրաստական աշխատանքներին։
Տեսչական մարմնի ղեկավար Հովհաննես Մարտիրոսյանն ընդունել է Շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Արամ Մեյմարյանին, հանդիպմանը մասնակցել են նաև Տեսչական մարմնի ղեկավար կազմը և COP17-ի նախապատրաստական աշխատանքները համակարգող խմբի ներկայացուցիչները։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ԲԸՏՄ-ի տարածած հաղորդագրությունից, քննարկվել են համաժողովի կազմակերպչական և բովանդակային հարցերը, միջգերատեսչական համագործակցության ամրապնդման ուղիները, ինչպես նաև Տեսչական մարմնի մասնակցությունը համաժողովի «կանաչ» և «կապույտ» գոտիներում։
«Կանաչ» գոտում Տեսչական մարմինը կներկայացնի կենսաբազմազանության պահպանության և բնապահպանական պետական վերահսկողության ոլորտում կիրառվող ժամանակակից մոտեցումները, իսկ «կապույտ» գոտում կկազմակերպի երկկողմ ու բազմակողմ թեմատիկ քննարկումներ ու հանդիպումներ՝ ներկայացնելով Հայաստանի բնապահպանական վերահսկողական համակարգի փորձն ու իրականացվող բարեփոխումները։
Հանդիպման ավարտին ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն շարունակել համատեղ աշխատանքը՝ հստակեցնելով ներգրավված կառույցների գործառույթներն ու պատասխանատվության շրջանակները՝ համաժողովի պատշաճ կազմակերպումն ապահովելու նպատակով։
2026 թվականի հոկտեմբերի 19–30-ը Հայաստանի Հանրապետությունը կհյուրընկալի ՄԱԿ-ի «Կենսաբանական բազմազանության մասին» կոնվենցիայի Կողմերի 17-րդ համաժողովը (CBD COP17)՝ Երևանում համախմբելով աշխարհի երկրների կառավարությունների, միջազգային կազմակերպությունների, գիտական համայնքի, քաղաքացիական հասարակության, բնիկ ժողովուրդների, երիտասարդների և մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչներին։

Organisational, substantive issues related to COP17 discussed at Environmental Protection Inspectorate
Armenia’s Environmental Protection and Mining Inspectorate hosted a working meeting to discuss preparations for the 17th Conference of the Parties (COP17) to the UN Convention on Biological Diversity, which will be held in Armenia from October 19 to 30, 2026.
According to the Inspectorate, its Head, Hovhannes Martirosyan, met with Deputy Minister of Environment Aram Meymaryan.
The meeting was also attended by the Inspectorate’s senior management and representatives of the team coordinating preparations for COP17. The participants discussed organisational and substantive aspects of the conference, ways to strengthen interagency cooperation, and the Inspectorate’s role in both the Green Zone and the Blue Zone of the event. In the Green Zone, the Inspectorate will showcase modern approaches to biodiversity conservation and state environmental oversight.
In the Blue Zone, it will organise bilateral and multilateral thematic discussions and meetings to present Armenia’s environmental oversight system and ongoing reforms.
At the conclusion of the meeting, the parties agreed to continue joint efforts by clarifying the roles and responsibilities of the institutions involved to ensure the successful organisation of the conference.
Armenia will host the 17th Conference of the Parties (CBD COP17) to the UN Convention on Biological Diversity in Yerevan from October 19 to 30, 2026, bringing together representatives of governments, international organisations, the scientific community, civil society, Indigenous peoples, youth and the private sector from around the world.