Իրանը «պատերազմական հանցագործություն» է անվանել մանկական քաղցկեղի բուժման կենտրոնի հարակից տարածքին ԱՄՆ-ի կողմից հարվածներ հասցնելը
Իրանը դատապարտել է Միացյալ Նահանգների կողմից իրականացվող հարձակումները, որի պատճառով հուլիսի 15-ին տարհանվել է Ահվազի մանկական ուռուցքաբանական հիվանդանոցը։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, թեմայի վերաբերյալ հայտարարություն է տարածել Իրանի ԱԳՆ խոսնակ Էսմայիլ Բաղային։
«Ահվազում գտնվող «Շահիդ Բաքայի» մանկական քաղցկեղի բուժման կենտրոնը երեկ երեկոյան տարհանվել է՝ մոտակա տարածքի վրա ԱՄՆ-ի հարձակումից հետո։
Այս բարբարոսական հարձակումը, որը հիշեցնում է Իսրայելի կողմից առողջապահական հաստատությունների դեմ կատարված վայրագությունները, ծանր տառապանք և անհանգստություն է պատճառել հոսպիտալացված երեխաներին և ստիպել է շտապ տարհանել քիմիաթերապիա անցնող 211 հիվանդների։
Սա վախկոտ պատերազմական հանցագործություն է ամենաանմեղ մարդկանց՝ երեխաների դեմ, որոնք քաջաբար պայքարում են իրենց կյանքի համար»,- ասվում է X-ում արված գրառման մեջ։
ԱԳՆ խոսնակը հավելել է, որ «նրանք, ովքեր անդադար խոսում են մարդու իրավունքների մասին, սակայն գիտակցաբար աչք են փակում հիվանդանոցների և առողջապահական կենտրոնների թիրախավորման վրա, կորցրել են իրենց բարոյական հեղինակության ցանկացած մնացորդ»։

Иран назвал «военным преступлением» удары США по району рядом с детским онкологическим центром
Иран осудил атаки США, которые привели к эвакуации 15 июля детской онкологической больницы в Ахвазе. Как сообщает Арменпресс, представитель Министерства иностранных дел Ирана Эсмаил Багаи выступил с заявлением по этому поводу.
«Детский онкологический центр имени Шахида Бакаи в Ахвазе был эвакуирован прошлой ночью после атаки США на близлежащий район.
Эта варварская атака, напоминающая зверства, совершаемые Израилем против медицинских учреждений, причинила тяжелые страдания и тревогу госпитализированным детям и вынудила к экстренной эвакуации 211 пациентов, проходящих химиотерапию.
Это трусливое военное преступление против самых невинных людей — детей, которые храбро борются за свою жизнь», — говорится в сообщении на X.
Представитель МИД ИРИ добавил, что «те, кто постоянно говорят о правах человека, но сознательно закрывают глаза на нападения на больницы и медицинские центры, утратили любые остатки своего морального авторитета».