Իրանում հայտնել են ԱՄՆ-ի հարվածների հետևանքով 7 զինվորականի զոհվելու մասին
Առնվազն յոթ իրանցի զինծառայող է զոհվել հուլիսի 15-ի գիշերն Իրանի հարավ-արևելքի Բամփուրի շրջանի ռազմակայանին ԱՄՆ-ի հարվածի ժամանակ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Tasnim լրատվական գործակալությունը։
Ըստ հրապարակման՝ Վաշինգտոնը հարվածներ է հասցրել Իրանի ցամաքային ուժերի ռազմակայանին՝ արձակելով 13 հրթիռ։ Նշվում է, որ ևս քանի մարդ վիրավորվել է, նրանց օգնություն է ցույց տրվում։
Իրանի բանակում ընդգծել են, որ առանց պատասխանի չեն թողնի ամերիկյան կողմի գործողությունները։
«Իրանը վճռական պատասխան կտա ամերիկացի թշնամու ագրեսիվ գործողություններին», - հայտարարել է Իրանի զինված ուժերը։
Իր հերթին, Իրանի կառավարության խոսնակ Ֆաթեմե Մոհաջերանին հայտարարել է, որ վերջին օրերին ամերիկյան հարվածների հետևանքով զոհվել է ավելի քան 30 խաղաղ բնակիչ։
Վերջին օրերին ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև լարվածությունն զգալիորեն սրվել է։ ԱՄՆ ԶՈւ կենտրոնական հրամանատարությունը հայտնել է, որ հուլիսի 15-ի գիշերը հերթական հարվածներն են հասցրել Իրանի ռազմական օբյեկտներին: Իրանն իր հերթին հայտնել է տարածաշրջանում տեղակայված ամերիկյան օբյեկտներին հարվածելու մասին։

Иран сообщил о гибели 7 военнослужащих в результате американских ударов
По меньшей мере семь иранских солдат погибли в результате американского удара по военной базе в районе Бампур на юго-востоке Ирана в ночь на 15 июля. Как передает Арменпресс, об этом сообщает информационное агентство Tasnim.
По данным издания, Вашингтон нанес удар по базе иранских сухопутных войск, выпустив 13 ракет. Отмечается, что еще несколько человек получили ранения и им оказывается помощь.
Иранская армия подчеркнула, что не оставит действия американской стороны без ответа.
«Иран даст решительный ответ на агрессивные действия американского врага», — заявили иранские вооруженные силы.
Ранее пресс-секретарь иранского правительства Фатиме Мохаджерани сообщила, что в последние дни в результате американских ударов погибло более 30 мирных жителей.
Напряженность между США и Ираном значительно обострилась в последние дни. Центральное командование США сообщило, что в ночь на 15 июля был нанесен еще один удар по иранским военным объектам. В свою очередь, Иран объявил о нанесении ударов по американским объектам в регионе.