Ֆրանսիայում հարյուրավոր հրշեջներ փորձում են հանգցնել անտառային հրդեհը
Ավելի քան 400 ֆրանսիացի հրշեջ ողջ գիշեր աշխատել են Փարիզից հարավ գտնվող պատմական Ֆոնտենբլոյի անտառում բռնկված հրդեհը վերահսկողության տակ առնելու համար։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայնում է France24-ը։
Հուլիսի 13-ին իշխանությունները հրդեհի դեմ պայքարում ներգրավել են նաև երկու ինքնաթիռ։
Հրդեհը բռնկվել է Ֆոնտենբլոյի մոտակայքում գտնվող ավտոմայրուղու երկայնքով։ Այդ տարածքում է գտնվում Ֆրանսիայի ամենահայտնի թագավորական պալատներից մեկը, որը նախկինում ծառայել է որպես որսորդական ամառանոց և աշնանային նստավայր երկրի միապետների համար։ Կեսգիշերին կրակը, ուժեղ տաք քամիների պատճառով տարածվելով, ոչնչացրել էր ավելի քան 800 հեկտար տարածք։
Փարիզից ընդամենը 70 կմ հեռավորության վրա գտնվող հրդեհի պատճառով փակվել է Փարիզը Լիոնի և Ֆրանսիայի հարավի հետ կապող A6 ավտոմայրուղին։ Տարածքում բռնկված փոքր այլ հրդեհները նույնպես խաթարել են արագընթաց գնացքների երթևեկությունը։
Տեղի բնակիչներին նախազգուշացրել են, որ Canadair տեսակի ջրատար ինքնաթիռները ստիպված կլինեն ջուր վերցնել Սեն գետից, որը հոսում է Փարիզի կենտրոնով։
Եվրոպական երկրները մտահոգված են ավելի հաճախակի դարձող շոգի ալիքներով և ռեկորդային բարձր ջերմաստիճաններով։ Գիտնականների մեծ մասը նշում է, որ հրդեհների տարածմանը նպաստում է կլիմայի փոփոխությունը, որի հետևանքով մայրցամաքային Եվրոպայի մեծ տարածքներ դարձել են չորացած։
Անտառային հրդեհներ են գրանցվել Ֆրանսիայի, Իսպանիայի, Պորտուգալիայի և Հունաստանի տարբեր շրջաններում՝ այրելով հազարավոր հեկտար հողատարածքներ։

Hundreds of firefighters battle wildfire in France
More than 400 French firefighters worked through the night to bring under control a wildfire that broke out in the Forest of Fontainebleau, south of Paris.
According to France 24, French authorities also deployed two firefighting aircraft on July 13 to help contain the blaze.
The fire started along a motorway near Fontainebleau, home to one of France's most famous royal palaces, which once served as a hunting lodge and seasonal residence for French monarchs. By midnight, the fire had burned through more than 800 hectares, driven by strong, hot winds.
The wildfire, located just 70 kilometers south of Paris, forced the closure of the A6 motorway, a major route linking the French capital with Lyon and southern France. Several smaller fires in the area also disrupted high-speed rail services.
Local residents were warned that Canadair firefighting aircraft would need to draw water from the Seine River, which flows through central Paris.
European countries are increasingly concerned about more frequent heatwaves and record-high temperatures. Most scientists say climate change is contributing to the spread of wildfires by leaving large areas of continental Europe increasingly dry.
Wildfires have also been reported in several regions of France, Spain, Portugal, and Greece, burning thousands of hectares of land.