«Իմ անտառ Հայաստան» ՀԿ-ն՝ «Մի դրամի ուժի» հուլիս ամսվա շահառու
«Մի դրամի ուժը» նախաձեռնության հունիս ամսվա շահառուն «Դասավանդի՛ր հանուն Հայաստանի» հիմնադրամն էր, որն ապահովում է Հայաստանի բոլոր երեխաների համար որակյալ կրթության հասանելիություն՝ անկախ նրանց բնակության վայրից: Կուտակված 5.062.971 դրամն ուղղվելու է Ուսուցիչների առաջնորդության ծրագրի իրականացմանը։ Աջակցության շնորհիվ երիտասարդ մասնագետները կվերապատրաստվեն և կգործուղվեն մարզային դպրոցներ՝ խոցելի համայնքներում դասավանդելու և կրթության որակը բարելավելու նպատակով։
Նախաձեռնության հուլիս ամսվա շահառուն «Իմ անտառ Հայաստան» բնապահպանական հասարակական կազմակերպությունն է, որը Հայաստանում լայնամասշտաբ անտառտնկման ու անտառվերականգնման աշխատանքներ է իրականացնում՝ նպաստելով տեղական կենսաբազմազանության պահպանմանը։
Հատկապես այս տարի, երբ Հայաստանը պատրաստվում է հյուրընկալել Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի COP17 համաժողովը, առանձնահատուկ նշանակություն է ստանում յուրաքանչյուրիս մասնակցությունը բնության պահպանման ծրագրերին։
Իդրամի և IDBank-ի Հաղորդակցության և սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի վարչության ղեկավար Տաթևիկ Վարդևանյանի խոսքով՝ մեր երկրում կանաչ տարածքների ավելացումը յուրաքանչյուրիս պարտքն է։
«Մեր օրերում կայուն զարգացումն այլևս ընտրություն չէ, այլ անհրաժեշտություն։ «Մի դրամի ուժը» նախաձեռնության միջոցով մեր հաճախորդների հետ միասին նպաստում ենք ավելի կանաչ և կայուն միջավայրի ձևավորմանը՝ աջակցելով երկարաժամկետ բնապահպանական ծրագրերին և գործնականում իրականացնելով ESG-ի մեր հանձնառությունը»,- ընդգծել է Տաթևիկ Վարդևանյանը։
«Մի դրամի ուժը» նախաձեռնության հետ մենք արդեն տնկել ենք ավելի քան 52,000 ծառ Հայաստանի տարբեր շրջաններում։ Այս ձեռքբերումը նաև Իդրամի և ԱյԴի Բանկի օգտատերերինն է։ Տարիներ անց, երբ մեր տնկած անտառները կվերածվեն կայուն էկոհամակարգերի, դրանք կուժեղացնեն մեր երկիրն ու կծառայեն մեր ապագա սերունդներին»,-նշել է «Իմ անտառ Հայաստան» ՀԿ-ի փոխտնօրեն Լիլիթ Մարտիրոսյանը։
«Մի դրամի ուժը» շարունակում է աջակցել սոցիալական, համայնքային և կրթական կարևոր նախաձեռնություններին։ Նախաձեռնության բարի գործերին մասնակից դառնալու համար բոլոր վճարումները պետք է կատարել Idram&IDBank հավելվածով, IDBanking.am և banking.idram.am առցանց հարթակների, ինչպես նաև Իդրամի և IDBank-ի տերմինալների միջոցով։ Յուրաքանչյուր վճարման դիմաց ընկերությունները մեկ դրամ կուղղեն կարևոր ծրագրերի իրականացմանը։

«Мой лес Армения» — бенефициар инициативы «Сила одного драма» в июле
Бенефициаром инициативы «Сила одного драма» в июне стал фонд «Teach for Armenia», который обеспечивает доступ к качественному образованию для всех детей Армении независимо от места их проживания. Собранные 5 062 971 драм будут направлены на реализацию Программы лидерства для учителей. Благодаря этой поддержке молодые специалисты пройдут подготовку и будут направлены в региональные школы для преподавания в уязвимых общинах и повышения качества образования.
Бенефициаром инициативы в июле стала экологическая общественная организация «Мой лес Армения», которая осуществляет в Армении масштабные программы по лесонасаждению и восстановлению лесов, способствуя сохранению местного биоразнообразия.
В этом году, особенно в преддверии 17-й Конференции сторон Конвенции о биологическом разнообразии (COP17), участие каждого из нас в программах охраны природы приобретает особое значение.
По словам руководителя Департамента коммуникаций и программ корпоративной социальной ответственности Idram и IDBank Татевик Вардеванян, увеличение зеленых насаждений в нашей стране — это ответственность каждого из нас.
«Сегодня устойчивое развитие — это уже не выбор, а необходимость. Благодаря инициативе "Сила одного драма" вместе с нашими клиентами мы способствуем формированию более зеленой и устойчивой среды, поддерживая долгосрочные экологические программы и на практике реализуя наши обязательства в области ESG», — подчеркнула Татевик Вардеванян.
«В рамках инициативы "Сила одного драма" мы уже высадили более 52 000 деревьев в различных регионах Армении. Это достижение принадлежит также пользователям Idram и IDBank. Спустя годы, когда высаженные нами леса превратятся в устойчивые экосистемы, они сделают нашу страну сильнее и послужат будущим поколениям», — отметила заместитель директора НПО «My Forest Armenia» Лилит Мартиросян.
Инициатива «Сила одного драма» продолжает поддерживать важные социальные, образовательные и общественные проекты. Чтобы присоединиться к добрым делам инициативы, достаточно совершать платежи через приложение Idram&IDBank, онлайн-платформы IDBanking.am и banking.idram.am, а также через терминалы Idram и IDBank. За каждый платеж компании направляют один драм на реализацию значимых общественных программ.