Գլխավոր դատախազի հրամաններով` Դատախազությունում տեղի են ունեցել կադրային փոփոխություններ
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի՝ 2026 թվականի մայիսի, հունիսի և հուլիսի հրամաններով՝ Դատախազությունում տեղի են ունեցել կադրային փոփոխություններ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Դատախազության տարածած հաղորդագրությունից, Նարեկ Մովսիսյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության պետական իշխանության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության պետի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն վարչության պետի տեղակալի պաշտոնից:
Ծովակ Մնացականյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության պետի տեղակալի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն վարչության ավագ դատախազի պաշտոնից:
Գլխավոր դատախազության ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության պետի տեղակալ Արմեն Շահբազյանը փոխադրվել է Գլխավոր դատախազության սահմանադրական կարգի հիմունքների, պետության և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության պետի տեղակալի պաշտոնին:
Գլխավոր դատախազության սահմանադրական կարգի հիմունքների, պետության և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության պետի տեղակալ Վահան Սարգսյանն ազատվել է պաշտոնից:
Արթուր Դանիելյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն վարչության դատախազի պաշտոնից:
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության ավագ դատախազ Սարգիս Սարգսյանը փոխադրվել է Գլխավոր դատախազության պատիժների և հարկադրանքի այլ միջոցների  կիրառման օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության ավագ դատախազի պաշտոնին:
Նաիրա Արտաշեսյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն վարչության դատախազի պաշտոնից:
Ֆիլիանա Բելլույանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն վարչության դատախազի պաշտոնից:
Էվելինա Սարգսյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով Երևան քաղաքի դատախազության դատախազի պաշտոնից:
Սպարտակ Մնացականյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների դատախազի տեղակալի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն վարչական շրաջանի ավագ դատախազի պաշտոնից:
Հայկ Ժամակոչյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն վարչական շրջանի դատախազի պաշտոնից:
Արմեն  Գրիգորյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնից:
Արսեն Ավետիսյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնից:
Տավուշի մարզի դատախազության դատախազ Գայանե Մանուկյանը փոխադրվել է Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնին:
Հրաչյա Մարգարյանը նշանակվել է Լոռու մարզի դատախազի տեղակալի պաշտոնին՝ ազատվելով Լոռու մարզի դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնից:
Արտուշ Կարապետյանը  նշանակվել է Լոռու մարզի դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնից:
Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազության ավագ  դատախազ Էլեն Անանյանը փոխադրվել է Կոտայքի մարզի դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին:
Կարապետ Սմբատյանը նշանակվել է Արարատի մարզի դատախազության ավագ դատախազի  պաշտոնին՝ ազատվելով Արարատի մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնից:
Լոռու մարզի դատախազության դատախազ Դավիթ Գրիգորյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
Արմավիրի մարզի դատախազության դատախազ  Վահագն Վարդանյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
Արմավիրի մարզի դատախազության դատախազ Անի Հովհաննիսյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
Արարատի մարզի դատախազության դատախազ Ահարոն Սաֆարյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
Նարինե Չիչակյանը նշանակվել է Տավուշի մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնին:
Գեղարքունիքի մարզի դատախազության դատախազ Նորայր Շահինյանը  փոխադրվել է Արարատի մարզի դատախազության  դատախազի պաշտոնին:
Վայոց ձորի մարզի դատախազության դատախազ Վազգեն Մկրտչյանը փոխադրվել է Արարատի մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնին:
Դավիթ Նավասարդյանը նշանակվել է Զինվորական կենտրոնական դատախազության զինվորական ծառայության դեմ ուղղված հատկապես կարևոր գործերով քննության նկատմամբ հսկողության բաժնի պետի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն բաժնի ավագ դատախազի պաշտոնից:
Վազգեն Վարդանյանը նշանակվել է ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազության կայազորների զինվորական դատախազությունների գործունեության նկատմամբ վերահսկողության բաժնի պետի պաշտոնին՝ ազատելով նույն բաժնի ավագ դատախազի պաշտոնից:

В прокуратуре Армении произошли кадровые изменения
По приказам Генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапетян в мае, июне и июле 2026 года в прокуратуре произошли кадровые изменения.
Как передает Арменпресс со ссылкой на сообщение прокуратуры, Нарек Мовсисян назначен на должность начальника отдела по преступлениям против государственной власти Генеральной прокуратуры, ранее он занимал должность заместителя начальника этого отдела.
Цовак Мнацаканян назначен на должность заместителя начальника отдела по надзору за законностью досудебного производства в Антикоррупционном комитете РА Генеральной прокуратуры, ранее он занимал должность старшего прокурора этого отдела.
Заместитель начальника отдела по надзору за законностью досудебного производства в Антикоррупционном комитете Генеральной прокуратуры РА Армен Шахбазян переведен на должность заместителя начальника отдела по преступлениям против основ конституционного порядка, государства и общественной безопасности Генеральной прокуратуры.
Заместитель начальника управления по преступлениям против государства и общественной безопасности Генеральной прокуратуры Ваан Саргсян освобожден от должности.
Артур Даниелян назначен на должность старшего прокурора отдела надзора за законностью досудебного производства Антикоррупционной комиссии Генеральной прокуратуры РА, освобожден от должности прокурора того же отдела.
Старший прокурор управления защиты государственных интересов Генеральной прокуратуры Саргис Саргсян переведен на должность старшего прокурора управления контроля за законностью применения наказаний и других мер принуждения Генеральной прокуратуры.
Наира Арташесян назначена на должность старшего прокурора управления по незаконной конфискации имущества Генеральной прокуратуры, освобождена от должности прокурора того же отдела.
Филиана Беллуян назначена на должность старшего прокурора управления защиты государственных интересов Генеральной прокуратуры, освобождена от должности прокурора того же отдела.
Эвелина Саргсян назначена на должность старшего прокурора прокуратуры города Еревана после освобождения от должности прокурора прокуратуры города Еревана.
Спартак Мнацаканян назначен заместителем прокурора административных районов Эребуни и Нубарашен города Еревана, освобожден от должности старшего прокурора того же административного района.
Айк Жамакочян назначен на должность старшего прокурора прокуратуры административных районов Аван и Нор Норк города Еревана, освобожден от должности прокурора тех же административных районов.
Армен Григорян назначен на должность старшего прокурора прокуратуры административных районов Аван и Нор-Норк Еревана, ранее он занимал должность прокурора этих же административных районов.
Арсен Аветисян назначен на должность старшего прокурора прокуратуры административных районов Кентрон и Норк-Мараш Еревана, ранее он занимал должность прокурора этих же административных районов.
Гаяне Манукян, прокурор Тавушской области, переведена на должность прокурора прокуратуры административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун Еревана.
Грачья Маргарян назначен на должность заместителя прокурора Лорийской области, ранее он занимал должность старшего прокурора Лорийской области.
Артуш Карапетян назначен на должность старшего прокурора Лорийской области, ранее он занимал должность прокурора этого же региона.
Старший прокурор прокуратуры административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун Еревана Элен Ананян переведена на должность старшего прокурора прокуратуры Котайкской области.
Карапет Смбатян назначен на должность старшего прокурора Араратской области, ранее он был освобожден от должности прокурора Араратской области.
Давит Григорян, прокурор Лорийской области, освобожден от должности.
Ваагн Варданян, прокурор Армавирской области, освобожден от должности.
Ани Ованнисян, прокурор Армавирской области, освобождена от должности.
Аарон Сафарян, прокурор Араратской области, освобожден от должности.
Нарине Чичакян назначена на должность прокурора прокуратуры Тавушской области.
Прокурор Гегаркуникской областной прокуратуры Норайр Шахинян переведен на должность прокурора прокуратуры Араратской области.
Прокурор Вайоцдзорской областной прокуратуры Вазген Мкртчян переведен на должность прокурора прокуратуры Араратской области.
Давит Навасардян назначен на должность начальника отдела надзора за расследованиями особо важных дел против военнослужащих Центральной военной прокуратуры, ранее занимал должность старшего прокурора этого же отдела.
Вазген Варданян назначен на должность начальника отдела надзора за деятельностью военных прокуратур гарнизонов Центральной военной прокуратуры Республики Армения, ранее занимал должность старшего прокурора этого же отдела.