ԱՄՆ-ի օդային հարվածների հետևանքով զոհվել է Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի ութ զինծառայող
Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի ռազմաօդային և ռազմածովային ուժերի ութ անդամներ զոհվել են Իրանի հարավում ԱՄՆ-ի օդային հարվածների հետևանքով:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնել է իրանական Tasnim լրատվական գործակալությունը։
Օրերս Հորմուզի նեղուցում 3 նավ է թիրախավորվել, որին ի պատասխան ամերիկյան ուժերը հուլիսի 8-ի գիշերը հարվածներ են հասցրել Իրանում գտնվող շուրջ 80 թիրախի։ Իրանն էլ պատասխան հարվածներ է հասցրել՝ թիրախավորելով տարածաշրջանում ամերիկյան 85 ռազմական օբյեկտ։ ԱՄՆ-ն նաև չեղարկել է Իրանի դեմ նավթային պատժամիջոցների մեղմացումը։
Այս հարվածների ֆոնին Թրամփը հայտարարել է, որ Իրանի հետ հրադադարի ռեժիմն այլևս ուժ չունի, և որ ԱՄՆ-ն այլևս մտադիր չէ բանակցություններ վարել Թեհրանի հետ:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն Անկարայում ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի շրջանակում լրագրողների հետ զրույցում նոր սպառնալիքներ է հնչեցրել Իրանի հասցեին։ «Ես նրանց փոքրիկ նախազգուշացում տվեցի. մենք այսօր երեկոյան կրկին ուժեղ հարվածելու ենք նրանց», - ասել է Թրամփը։

В результате ударов США погибли восемь военнослужащих КСИР
Восемь членов военно-воздушных и военно-морских сил Корпуса стражей исламской революции (КСИР) погибли в результате воздушных ударов США на юге Ирана.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на иранское новостное агентство Tasnim, на днях в Ормузском проливе целями атаки стали 3 корабля, в ответ на что американские силы в ночь на 8 июля нанесли удары примерно по 80 целям в Иране. Иран, в свою очередь, нанес ответные удары, выбрав в качестве целей 85 американских военных объектов в регионе. США также отменили смягчение нефтяных санкций против Ирана.
На фоне этих ударов Трамп заявил, что режим прекращения огня с Ираном больше не имеет силы и что США больше не намерены вести переговоры с Тегераном.
Президент США Дональд Трамп в беседе с журналистами в рамках саммита НАТО в Анкаре озвучил новые угрозы в адрес Ирана.
«Я сделал им маленькое предупреждение: сегодня вечером мы снова нанесем по ним сильный удар», — сказал Трамп.