Կիևի մերձակայքում գտել են Մոնակոյում պայթյունի համար կասկածվող կնոջ մարմինը
Հուլիսի 6-ին Կիևի մերձակայքում հայտնաբերել են Անաստասիա Բերեզովսկայայի մարմինը, որին կասկածում էին Մոնակոյում ուկրաինացի գործարար Վադիմ Երմոլաևի դեմ մահափորձ կատարելու համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին «Ուկրաինսկայա պրավդա» պարբերականին հայտնել են իրավապահ մարմինների աղբյուրներ:
Աղբյուրները նշել են, որ գործով արդեն ձերբակալվել է երկու կասկածյալ։ Մեկը Հետախուզության գլխավոր վարչության գործող աշխատակից է, մյուսն՝ իրավապահ մարմինների նախկին աշխատակից։
Հունիսի 29-ին ժամը մոտավորապես 21:00-ին Մոնակոյում տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով տուժել է երեք մարդ, որոնցից երկուսը ծանր վիրավորում են ստացել։ Ըստ զանգվածային լրատվամիջոցների տվյալների՝ թիրախավորվել են ուկրաինացի գործարար Երմոլաևը և նրա ընտանիքի անդամները։
Ըստ Մոնակոյից ստացված վերջին հաղորդագրությունների՝ ահաբեկչության վարկածը բացառվում է: Իշխանապետության Գլխավոր դատախազությունը հետաքննություն է սկսել սպանության փորձի և հասարակական վայրում պայթուցիկ սարքի տեղադրման փաստով։
Հուլիսի 3-ին «Ինտերպոլ»-ը միջազգային հետախուզում էր հայտարարել Ուկրաինայի 39-ամյա քաղաքացի Անաստասիա Բերեզովսկայային։ Մոնակոյի իրավապահ մարմինների տվյալներով՝ նրան կասկածում են պայթուցիկ սարք տեղադրելու համար։ Հետաքննիչները կնոջը նույնականացրել են տեսախցիկների տեսագրությունների և ականատեսի վկայությունների միջոցով։
Վադիմ Երմոլաևը դնեպրցի գործարար է, «Ալեֆ» առևտրա-արտադրական կորպորացիայի հիմնադիր և քաղաքի խոշորագույն կառուցապատողներից մեկը։ Նախկինում նա պարբերաբար ընդգրկվել է Forbes-ի Ուկրաինայի 100 ամենահարուստ մարդկանց ցանկում։ 2019 թվականին նա հրաժարվել է Ուկրաինայի քաղաքացիությունից և ստացել Կիպրոսի անձնագիր։ Նրա դեմ Ուկրաինայում պատժամիջոցներ են սահմանվել։

Под Киевом обнаружено тело женщины, подозреваемой во взрыве в Монако
6 июля под Киевом было обнаружено тело Анастасии Березовской, подозреваемой в покушении на убийство украинского бизнесмена Вадима Ермолаева в Монако. Как передает “Арменпресс”, об этом газете “Украинская правда” сообщили источники из правоохранительных органов.
Источники отметили, что по делу уже задержаны двое подозреваемых. Один – действующий сотрудник Главного управления разведки, другой – бывший сотрудник правоохранительных органов.
29 июня около 21:00 в Монако произошел взрыв, в результате которого пострадали три человека, двое из которых получили серьезные ранения. По сообщениям СМИ, целью нападения были украинский бизнесмен Ермолаев и члены его семьи.
По последним данным из Монако, версия о терроризме исключена. Генеральная прокуратура княжества начала расследование по факту покушения на убийство и закладки взрывного устройства в общественном месте.
3 июля Интерпол объявил в международный розыск 39-летнюю гражданку Украины Анастасию Березовскую. По данным правоохранительных органов Монако, она подозревается в закладке взрывного устройства. Следователи опознали женщину по записям с камер видеонаблюдения и показаниям очевидцев.
Вадим Ермолаев — бизнесмен из Днепра, основатель торгово-производственной корпорации “Алеф” и один из крупнейших застройщиков города. В прошлом он регулярно входил в список 100 самых богатых людей Украины по версии Forbes. В 2019 году он отказался от украинского гражданства и получил кипрский паспорт. В отношении него на Украине действуют санкции.