Կիևի մերձակայքում գտել են Մոնակոյում պայթյունի համար կասկածվող կնոջ մարմինը
Հուլիսի 6-ին Կիևի մերձակայքում հայտնաբերել են Անաստասիա Բերեզովսկայայի մարմինը, որին կասկածում էին Մոնակոյում ուկրաինացի գործարար Վադիմ Երմոլաևի դեմ մահափորձ կատարելու համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին «Ուկրաինսկայա պրավդա» պարբերականին հայտնել են իրավապահ մարմինների աղբյուրներ:
Աղբյուրները նշել են, որ գործով արդեն ձերբակալվել է երկու կասկածյալ։ Մեկը Հետախուզության գլխավոր վարչության գործող աշխատակից է, մյուսն՝ իրավապահ մարմինների նախկին աշխատակից։
Հունիսի 29-ին ժամը մոտավորապես 21:00-ին Մոնակոյում տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով տուժել է երեք մարդ, որոնցից երկուսը ծանր վիրավորում են ստացել։ Ըստ զանգվածային լրատվամիջոցների տվյալների՝ թիրախավորվել են ուկրաինացի գործարար Երմոլաևը և նրա ընտանիքի անդամները։
Ըստ Մոնակոյից ստացված վերջին հաղորդագրությունների՝ ահաբեկչության վարկածը բացառվում է: Իշխանապետության Գլխավոր դատախազությունը հետաքննություն է սկսել սպանության փորձի և հասարակական վայրում պայթուցիկ սարքի տեղադրման փաստով։
Հուլիսի 3-ին «Ինտերպոլ»-ը միջազգային հետախուզում էր հայտարարել Ուկրաինայի 39-ամյա քաղաքացի Անաստասիա Բերեզովսկայային։ Մոնակոյի իրավապահ մարմինների տվյալներով՝ նրան կասկածում են պայթուցիկ սարք տեղադրելու համար։ Հետաքննիչները կնոջը նույնականացրել են տեսախցիկների տեսագրությունների և ականատեսի վկայությունների միջոցով։
Վադիմ Երմոլաևը դնեպրցի գործարար է, «Ալեֆ» առևտրա-արտադրական կորպորացիայի հիմնադիր և քաղաքի խոշորագույն կառուցապատողներից մեկը։ Նախկինում նա պարբերաբար ընդգրկվել է Forbes-ի Ուկրաինայի 100 ամենահարուստ մարդկանց ցանկում։ 2019 թվականին նա հրաժարվել է Ուկրաինայի քաղաքացիությունից և ստացել Կիպրոսի անձնագիր։ Նրա դեմ Ուկրաինայում պատժամիջոցներ են սահմանվել։

Body of woman suspected in Monaco bombing found near Kyiv
The body of Anastasia Berezovskaya, a woman suspected of involvement in the attempted bombing targeting Ukrainian businessman Vadym Yermolayev in Monaco, was found near Kyiv on July 6, according to law enforcement sources cited by the Ukrainian news outlet Ukrainska Pravda.
The sources said two suspects have already been detained in connection with the case. One is an active officer of Ukraine's Main Directorate of Intelligence (HUR), while the other is a former law enforcement officer.
An explosion in Monaco on June 29 at around 9:00 p.m. injured three people, two of whom sustained serious injuries. According to media reports, the apparent targets were Yermolayev and members of his family.
According to the latest information from Monaco, investigators have ruled out terrorism as a motive. The Monaco Prosecutor General's Office has opened an investigation into attempted murder and the placement of an explosive device in a public place.
On July 3, Interpol issued a Red Notice for 39-year-old Ukrainian citizen Anastasia Berezovskaya.
According to Monaco's law enforcement authorities, she was suspected of planting the explosive device. Investigators identified her using surveillance footage and witness testimony.
Yermolayev is a businessman from Dnipro, the founder of the Alef industrial and commercial corporation, and one of the city's largest property developers.
He was previously included several times in Forbes Ukraine's list of the country's 100 richest people. In 2019, he renounced his Ukrainian citizenship and obtained a Cypriot passport. He is currently under sanctions in Ukraine.