Ֆրանսիայում անտառային հրդեհների հետևանքով մոտ 10 հազար մարդ է տարհանվել
Ֆրանսիայի հարավ-արևմուտքում անվերահսկելի կերպով տարածվող անտառային հրդեհների պատճառով Իսպանիայի սահմանին մոտ գտնվող երկու տասնյակ փոքր քաղաքներից և գյուղերից տարհանվել է մոտ 10,000 մարդ։ Իշխանությունները հայտնել են, որ հուլիսի 6-ի ուժեղ քամիները կարող են էլ ավելի ուժեղացնել կրակի տարածումը։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Reuters-ը։
Ֆրանսիայի Պիրենեյների նախալեռներում հրդեհը այրել է մոտ 4,600 հեկտար տարածք։
«Այս առավոտ պայմանները կրկին վատթարանում են։ Այսօր վերսկսվում է պայքարը», – ասել է Ֆրանսիայի ներքին գործերի նախարար Լորան Նյունեզը TF1 հեռուստաալիքի եթերում։
Ֆրանսիայում և ողջ Արևմտյան Եվրոպայում մայիսին և հունիսին գրանցված բարձր ջերմաստիճանները մեծ տարածքներ են չորացրել՝ դրանք դարձնելով հատկապես խոցելի անտառային հրդեհների համար։
Սահմանի այն կողմում՝ Իսպանիայում հրդեհը վնասել է 2,200 հեկտար տարածք։
Կատալոնիայի հարավում՝ արևելյան Կաստելյոն նահանգում, 500 մարդ տարհանվել է այն բանից հետո, երբ հրդեհը ներթափանցել է Սիեռա դե Էսպադան ազգային պարկ։

Около 10 000 человек эвакуированы из-за лесных пожаров на юго-западе Франции
Около 10 000 человек были эвакуированы из двух десятков небольших городов и деревень недалеко от испанской границы из-за лесных пожаров на юго-западе Франции. Власти заявили, что сильный ветер 6 июля может раздуть пламя. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Reuters.
Пожар в предгорьях французских Пиренеев охватил около 4600 гектаров.
«Сегодня утром ситуация снова ухудшается. Сегодня начинается новая борьба», — заявил министр внутренних дел Франции Лоран Нуньес в эфире телеканала TF1.
Во Франции и по всей Западной Европе высокие температуры в мае и июне высушили большие территории, сделав их особенно уязвимыми для лесных пожаров.
По другую сторону границы, в Испании, пожар повредил 2200 гектаров.
В восточной провинции Кастельон, на юге Каталонии, 500 человек были эвакуированы после того, как пожар охватил национальный парк Сьерра-де-Эспадас.