ԱՄՆ-ն աջակցում է Պակիստանի ինքնապաշտպանության իրավունքն «ահաբեկչական հարձակումներից». Պետքարտուղարություն
Պակիստանի և Աֆղանստանի միջև վերջին օրերին նոր հարվածների փոխանակումից հետո ԱՄՆ պետքարտուղարությունը հայտնել է, որ Վաշինգտոնն աջակցում է Պակիստանի ինքնապաշտպանության իրավունքը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը:
«Վաշինգտոնն աջակցում է Պակիստանի ինքնապաշտպանության իրավունքը՝ ի պատասխան ահաբեկչական հարձակումների: Պակիստանի ժողովուրդը խիստ տուժել է ահաբեկիչների ձեռքից», - հայտնել է գերատեսչության ներկայացուցիչը:
ՄԱԿ-ի տվյալներով՝ հունիսի 29-ին Աֆղանստանի սահմանային շրջաններին Պակիստանի ավիահարվածների հետևանքով զոհվել է առնվազն 28 խաղաղ բնակիչ: Դրանից հետո աֆղանական ուժերը մի շարք օդային հարվածներ են հասցրել Պակիստանի տարածքին:
Պակիստանի և Աֆղանստանի սահմանին մարտական գործողությունները վերսկսվել են փետրվարին։ Իսլամաբադը Քաբուլին մեղադրում է Պակիստանում հարձակումներ իրականացնող ահաբեկիչներին ապաստան տալու համար։ Աֆղանստանում իշխող «Թալիբան»-ը հերքում է մեղադրանքները՝ հարձակումները որակելով չհրահրված։

США поддерживают право Пакистана на самооборону от «террористических атак» - Госдепартамент
После новых столкновений между Пакистаном и Афганистаном в последние дни Госдепартамент США заявил, что Вашингтон поддерживает право Пакистана на самооборону. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Reuters.
«Вашингтон поддерживает право Пакистана на самооборону в ответ на террористические атаки. Пакистанский народ сильно пострадал от рук террористов», — заявил представитель департамента.
По данным ООН, 29 июня в результате пакистанских авиаударов в приграничных районах Афганистана погибли по меньшей мере 28 мирных жителей. После этого афганские силы нанесли серию авиаударов по пакистанской территории.
Бои на пакистано-афганской границе возобновились в феврале. Исламабад обвиняет Кабул в укрывательстве террористов, совершающих нападения в Пакистане. Талибан, правящий Афганистаном, отрицает эти обвинения, называя нападения неспровоцированными.