Ալեն Սիմոնյանի հետագա գործունեության հարցը կքննարկվի. Փաշինյան
Ազգային ժողովի գործող նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հետագա գործունեության հարցը նոր իրավիճակ է, և այն դեռ պետք է քննարկվի։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում։
Լրագրողը հետաքրքրվեց, թե արդյոք վարչապետը պատկերացում ունի՝ ինչով կարող է զբաղվել Ալեն Սիմոնյանը, եթե վերջինս վայր դնի պատգամավորական մանդատը։
Փաշինյանը նշեց, որ նախապես չի պլանավորել նման զարգացում։
«Բնականաբար, ես նախապես չեմ պլանավորել, որ պարոն Սիմոնյանը չի լինելու Ազգային ժողովի նախագահ կամ չի լինելու Ազգային ժողովի պատգամավոր։ Դա նոր իրավիճակ է, կքննարկենք, կհասկանանք»,- ասաց վարչապետը։
Հարցին՝ արդյոք Ալեն Սիմոնյանին որևէ առաջարկ ունի, Փաշինյանը պատասխանեց, որ եթե հիմա պատրաստի առաջարկ ունենար, կնշանակեր՝ նախապես պլանավորել է այդ իրավիճակը։
«Ես այդ իրադրությանը պատրաստված չեմ եղել։ Եթե ես հիմա առաջարկ ունենայի, կնշանակեր, որ ես ի սկզբանե պատրաստվել եմ, պլանավորել եմ, դասավորել եմ։ Ես ոչ մի բան չէի մտածում»,- նշեց վարչապետը։
Փաշինյանի խոսքով՝ ստեղծված իրավիճակն իր համար նոր է, և ինքը դեռ պետք է ձևավորի իր դիրքորոշումը։
Ավելի վաղ, Ալեն Սիմոնյանը հայտարարել էր, որ չի վերցնի պատգամավորական մանդատը և չի լինի նոր ձևավորվող Ազգային ժողովում։

Pashinyan says Simonyan’s future role will be discussed
The future role of incumbent National Assembly Speaker Alen Simonyan is a new situation that still needs to be discussed, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said during a briefing with reporters.
Asked whether he had any idea what Simonyan might do if he gives up his parliamentary mandate, Pashinyan said he had not anticipated such a development.
“Naturally, I did not plan in advance that Mr. Simonyan would no longer be the Speaker of the National Assembly or a member of parliament. This is a new situation. We will discuss it and understand what comes next,” the prime minister said.
Asked whether he had any proposal for Simonyan, Pashinyan replied that having one now would mean he had planned the situation in advance.
“I was not prepared for this situation. If I had a proposal now, it would mean I had prepared for it from the outset, planned it and arranged everything. I had not thought about any of this,” he said.
According to Pashinyan, the situation is new to him and he has yet to formulate his position. Earlier, Simonyan announced that he would not take up his parliamentary mandate and would not serve in the newly elected National Assembly.