Ալեն Սիմոնյանի հետագա գործունեության հարցը կքննարկվի. Փաշինյան
Ազգային ժողովի գործող նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հետագա գործունեության հարցը նոր իրավիճակ է, և այն դեռ պետք է քննարկվի։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում։
Լրագրողը հետաքրքրվեց, թե արդյոք վարչապետը պատկերացում ունի՝ ինչով կարող է զբաղվել Ալեն Սիմոնյանը, եթե վերջինս վայր դնի պատգամավորական մանդատը։
Փաշինյանը նշեց, որ նախապես չի պլանավորել նման զարգացում։
«Բնականաբար, ես նախապես չեմ պլանավորել, որ պարոն Սիմոնյանը չի լինելու Ազգային ժողովի նախագահ կամ չի լինելու Ազգային ժողովի պատգամավոր։ Դա նոր իրավիճակ է, կքննարկենք, կհասկանանք»,- ասաց վարչապետը։
Հարցին՝ արդյոք Ալեն Սիմոնյանին որևէ առաջարկ ունի, Փաշինյանը պատասխանեց, որ եթե հիմա պատրաստի առաջարկ ունենար, կնշանակեր՝ նախապես պլանավորել է այդ իրավիճակը։
«Ես այդ իրադրությանը պատրաստված չեմ եղել։ Եթե ես հիմա առաջարկ ունենայի, կնշանակեր, որ ես ի սկզբանե պատրաստվել եմ, պլանավորել եմ, դասավորել եմ։ Ես ոչ մի բան չէի մտածում»,- նշեց վարչապետը։
Փաշինյանի խոսքով՝ ստեղծված իրավիճակն իր համար նոր է, և ինքը դեռ պետք է ձևավորի իր դիրքորոշումը։
Ավելի վաղ, Ալեն Սիմոնյանը հայտարարել էր, որ չի վերցնի պատգամավորական մանդատը և չի լինի նոր ձևավորվող Ազգային ժողովում։

Вопрос дальнейшей деятельности Алена Симоняна будет обсужден: Пашинян
Вопрос дальнейшей деятельности действующего председателя Национального Собрания Алена Симоняна — это новая ситуация, и она еще должна быть обсуждена. Как сообщает Арменпресс, об этом сказал премьер-министр Армении Никол Пашинян на брифинге с журналистами.
Журналист поинтересовался, представляет ли премьер-министр, чем может заняться Ален Симонян, если последний сложит депутатский мандат.
Пашинян отметил, что заранее не планировал подобного развития событий.
«Естественно, я заранее не планировал, что господин Симонян не будет председателем Национального Собрания или не будет депутатом Национального Собрания. Это новая ситуация, обсудим, поймем», — сказал премьер-министр.
На вопрос, есть ли у него какое-либо предложение к Алену Симоняну, Пашинян ответил, что если бы у него сейчас было готовое предложение, это означало бы, что он заранее спланировал эту ситуацию.
«Я не был готов к этой ситуации. Если бы у меня сейчас было предложение, это означало бы, что я изначально готовился, планировал, устраивал. Я об этом и не думал», — отметил премьер-министр.
По словам Пашиняна, сложившаяся ситуация для него в новинку, и он еще должен сформировать свою позицию.