Եգիպտոսի նախագահը շնորհավորել է վարչապետ Փաշինյանին ընտրություններում հաղթանակի առիթով
Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության նախագահ Աբդել Ֆաթթահ էլ-Սիսին շնորհավորել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին Հայաստանում ընտրություններում տարած հաղթանակի առիթով:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից, ուղերձում ասված է.
«Ուրախ եմ Ձերդ Գերազանցությանը փոխանցել իմ անկեղծ շնորհավորանքները՝ խորհրդարանական ընտրություններում Ձեր կուսակցության տարած հաղթանակի կապակցությամբ: Այս հաղթանակը արտացոլում է բարեկամ հայ ժողովրդի վստահությունը Ձեր ղեկավարության և Ձեր տեսլականի նկատմամբ՝ առաջ շարժվելով՝ իրականացնելու զարգացմանը, կայունությանն ու բարգավաճմանն ուղղված իր ձգտումները: Մաղթում եմ Ձերդ Գերազանցությանը շարունակական հաջողություններ՝ բարեկամ Հայաստանի Հանրապետությունը դեպի հետագա առաջընթաց և բարգավաճում առաջնորդելու գործում:
Օգտվելով այս հնարավորությունից՝ վերահաստատում եմ, որ Եգիպտոսը հպարտ է մեր երկու երկրները միավորող խորը արմատներ ունեցող պատմական հարաբերություններով և բարեկամության առանձնահատուկ կապերով: Մենք հանձնառու ենք շարունակել մեր համատեղ ջանքերը՝ տարբեր ոլորտներում երկկողմ համագործակցության մակարդակը բարձրացնելու և հարաբերություններում աճող դրական դինամիկան զարգացնելու համար՝ ի շահ մեր երկու բարեկամ ժողովուրդների:
Մեծ հաճույքով եմ հիշում 2023 թ. հունվարին Ձեր բարեկամ երկիր կատարած իմ այցը, որի արդյունքներն արտացոլում էին մեր երկու ժողովուրդների համատեղ քաղաքական կամքը՝ ամրապնդելու մեր գործընկերությունը և տարբեր ոլորտներում համագործակցության նոր հորիզոններ բացելու համար:
Ես նաև երախտագիտությամբ եմ հիշում 2024 թ. մարտին Եգիպտոս կատարած Ձեր այցը, որը կարևոր հնարավորություն էր՝ հետևելու երկկողմ համագործակցության և համատեղ հետաքրքրություն ներկայացնող տարածաշրջանային և միջազգային հարցերի համակարգման ոլորտում ձեռք բերված առաջընթացին: Այս առումով ես կցանկանայի գնահատել Եգիպտոսի հայ համայնքի կարևոր դերը՝ որպես մեր երկու բարեկամ ժողովուրդներին կապող մշակութային և մարդկային կամուրջ:
Ես անհամբերությամբ սպասում եմ առաջիկայում Ձեր երկրի հետ սերտ համագործակցությանը և համակարգմանը, որը կնպաստի եգիպտա-հայկական հարաբերությունների, երկկողմ գործընկերության ամրապնդմանը և մեր երկու բարեկամ ժողովուրդների համար հետագա առաջընթացին և բարգավաճմանը»:

Egyptian President Abdel Fattah el-Sisi has congratulated Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan on his party’s victory in the parliamentary elections.
According to the Armenian Prime Minister’s Office, the message reads:
“I am pleased to extend to Your Excellency my sincere congratulations on your party’s victory in the parliamentary elections.
This victory reflects the confidence of the friendly Armenian people in your leadership and your vision as they move forward to realise their aspirations for development, stability and prosperity.
I wish Your Excellency continued success in leading the friendly Republic of Armenia towards further progress and prosperity.
I take this opportunity to reaffirm that Egypt is proud of the deeply rooted historical relations and the special bonds of friendship that unite our two countries. We remain committed to continuing our joint efforts to elevate bilateral cooperation across various fields and to further develop the growing positive momentum in our relations for the benefit of our two friendly peoples.
I fondly recall my visit to your friendly country in January 2023, the outcomes of which reflected the shared political will of our two peoples to strengthen our partnership and open new horizons for cooperation in various fields.
I also recall with appreciation your visit to Egypt in March 2024, which provided an important opportunity to review the progress achieved in bilateral cooperation and coordination on regional and international issues of mutual interest. In this regard, I would also like to commend the important role of the Armenian community in Egypt as a cultural and human bridge between our two friendly peoples.
I look forward to continuing our close cooperation and coordination in the period ahead, further strengthening Egyptian-Armenian relations and bilateral partnership, and advancing progress and prosperity for our two friendly peoples.”