Կիևում ռուսական զանգվածային հարվածների զոհերի թիվը հասել է 20-ի. սգո օր է հայտարարվել
Ռուսաստանը զանգվածային հարված է հասցրել Ուկրաինային` երկրի վրա արձակելով ավելի քան 70 հրթիռ և գրեթե 500 անօդաչու: Կիևում զոհերի թիվը հասել է 20-ի: 85 մարդ վիրավորվել է: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը՝ վկայակոչելով տեղի իշխանություններին:
Հաղորդվում է, որ ուղիղ հարվածի տակ է հայտնվել 20 բնակելի շենք:
Կիևում հուլիսի 3-ը սգո օր է հայտարարվել:
Դնեպրոպետրովսկի մարզում ռուսական հարձակումից 7-ամյա աղջիկ է զոհվել, 4 մարդ վիրավորվել է: Խարկովում կա 1 զոհ: Եվս 3 մարդ վիրավորվել է Սումիում:
Ռուսական հարձակումից առաջ Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին բնակիչներին նախազգուշացրել էր զանգվածային հարվածի հնարավորության մասին:
Ըստ Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարության՝ Կիևի մարզում թիրախավորվել են ռազմարդյունաբերական և վառելիքաէներգետիկ համալիրի օբյեկտները, իսկ այլ մարզերում՝ ռազմական օդանավակայանների ենթակառուցվածքները: Գերատեսչությունը հարվածները որակել է որպես պատասխան Կիևի կողմից Ռուսաստանի դեմ հարձակումների:
Ուկրաինան էլ հայտարարել է, որ Ռուսաստանի Նիժեգորոդսկի մարզում հարված է հասցրել «Լուկօյլ»-ի նավթավերամշակման գործարաններից մեկին, որտեղ հրդեհ է բռնկվել:

Death toll from Russia's mass strike on Kyiv rises to 20, day of mourning declared
Russia launched a massive strike on Ukraine, firing more than 70 missiles and nearly 500 drones. The death toll in Kyiv has risen to 20, while 85 people were injured. The BBC Russian Service, citing local authorities, reported the figures.
According to the report, 20 residential buildings were directly hit.
July 3 has been declared a day of mourning in Kyiv.
In Ukraine's Dnipropetrovsk region, a seven-year-old girl was killed and four other people were injured in a Russian attack. One person was killed in Kharkiv, while three others were injured in Sumy.
Ahead of the Russian attack, Ukrainian President Volodymyr Zelensky warned residents about the possibility of a large-scale strike.
According to the Russian Defense Ministry, the strikes targeted military-industrial and fuel-and-energy infrastructure facilities in the Kyiv region, as well as military airfield infrastructure in other regions. The ministry described the attacks as retaliation for Ukrainian strikes against Russia.
Ukraine, in turn, said it had struck one of Lukoil's oil refineries in Russia's Nizhny Novgorod region, where a fire subsequently broke out.