Կիևում ռուսական զանգվածային հարվածների զոհերի թիվը հասել է 20-ի. սգո օր է հայտարարվել
Ռուսաստանը զանգվածային հարված է հասցրել Ուկրաինային` երկրի վրա արձակելով ավելի քան 70 հրթիռ և գրեթե 500 անօդաչու: Կիևում զոհերի թիվը հասել է 20-ի: 85 մարդ վիրավորվել է: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը՝ վկայակոչելով տեղի իշխանություններին:
Հաղորդվում է, որ ուղիղ հարվածի տակ է հայտնվել 20 բնակելի շենք:
Կիևում հուլիսի 3-ը սգո օր է հայտարարվել:
Դնեպրոպետրովսկի մարզում ռուսական հարձակումից 7-ամյա աղջիկ է զոհվել, 4 մարդ վիրավորվել է: Խարկովում կա 1 զոհ: Եվս 3 մարդ վիրավորվել է Սումիում:
Ռուսական հարձակումից առաջ Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին բնակիչներին նախազգուշացրել էր զանգվածային հարվածի հնարավորության մասին:
Ըստ Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարության՝ Կիևի մարզում թիրախավորվել են ռազմարդյունաբերական և վառելիքաէներգետիկ համալիրի օբյեկտները, իսկ այլ մարզերում՝ ռազմական օդանավակայանների ենթակառուցվածքները: Գերատեսչությունը հարվածները որակել է որպես պատասխան Կիևի կողմից Ռուսաստանի դեմ հարձակումների:
Ուկրաինան էլ հայտարարել է, որ Ռուսաստանի Նիժեգորոդսկի մարզում հարված է հասցրել «Լուկօյլ»-ի նավթավերամշակման գործարաններից մեկին, որտեղ հրդեհ է բռնկվել:

Число погибших в результате российских авиаударов в Киеве возросло до 20 человек. 3 июля объявлено днем траура
Россия нанесла массированный авиаудар по Украине, выпустив более 70 ракет и около 500 беспилотников по территории страны. Число погибших в Киеве возросло до 20. 85 человек получили ранения. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает русская служба BBC ссылкой на местные власти.
Сообщается, что прямым попаданием были поражены 20 жилых домов.
3 июля в Киеве объявлен день траура.
В результате российского авиаудара в Днепропетровской области погибла 7-летняя девочка, 4 человека получили ранения. В Харькове погиб 1 человек. Еще 3 человека получили ранения в Сумах.
Перед российским ударом президент Украины Владимир Зеленский предупредил жителей о возможности массированного авиаудара.
По данным Министерства обороны России, целью ударов стали военно-промышленные объекты, а также объекты топливно-энергетической отрасли в Киевской области и военная аэродромная инфраструктура в других регионах. Министерство охарактеризовало удары как ответ на атаки Киева на Россию.
Украина также сообщила об ударе по нефтеперерабатывающему заводу «Лукойл» в Нижегородской области, в результате которого возник пожар.