Մեկնարկում է «Վարչաֆեստ 2026» երիտասարդական երաժշտական փառատոնը
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության աջակցությամբ ԿԳՄՍ նախարարությունը մեկնարկում է «Վարչաֆեստ 2026» երիտասարդական ամառային երաժշտական փառատոնը՝ նոր հարթակ, որը միավորում է երիտասարդ երաժիշտներին, ստեղծագործական գաղափարներն ու երաժշտության շուրջ ձեւավորվող համայնքը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից, մասնակից երաժշտական խմբերը հնարավորություն կունենան իրենց ստեղծագործությունները և կատարումները ներկայացնելու լայն լսարանին, իսկ լավագույնները կարժանանան մրցանակների՝ 10 միլիոն ՀՀ դրամ ընդհանուր մրցանակային ֆոնդից։
Մրցանակային ֆոնդ
Գլխավոր մրցանակ՝ 4 000 000 ՀՀ դրամ։
Առաջին մրցանակ՝ 3 000 000 ՀՀ դրամ
Երկրորդ մրցանակ՝ 2 000 000 ՀՀ դրամ
Երրորդ մրցանակ՝ 1 000 000 ՀՀ դրամ
Մասնակցության հիմնական պայմանները
Մասնակցության հայտ կարող են ներկայացնել բացառապես երաժշտական խմբերը, որոնց կազմում ընդգրկված ներկայացուցիչները պետք է լինեն 13-ից 35 տարեկան, իսկ խմբի կազմը պետք է ներառի առնվազն 3 անդամ։
Նախընտրական փուլին մասնակցելու համար անհրաժեշտ է ներկայացնել տեսաձայնագրություն՝ այն ուղարկելով [email protected] էլեկտրոնային հասցեին:
Ելույթները պետք է իրականացվեն բացառապես կենդանի կատարմամբ (Live Performance), իսկ մասնակից խմբերը պետք է հանդես գան վոկալ-գործիքային կազմով։
Ընդունվում են բոլոր երաժշտական ժանրերի հայտերը:
Փառատոնային ծրագիրը պետք է բաղկացած լինի առավելագույնը 3 ստեղծագործությունից՝ 10-12 րոպե ընդհանուր տեւողությամբ։
Հայտերը կարող են ներկայացնել նաև օտարերկրյա ներկայացուցիչները։
Մասնակցության հնարավորություն է նախատեսված նաև Հայաստանի Հանրապետությունից դուրս բնակվող և գործունեություն իրականացնող երաժշտական խմբերի համար (մասնակցության հետ կապված ծախսերի փոխհատուցում ծրագրով նախատեսված չէ):
Հայտերի ընդունման ժամկետը՝ 2026 թվականի հուլիսի 1-ից մինչև հուլիսի 20-ը ներառյալ։
Փառատոնի եզրափակիչ փուլը կկայանա 2026 թվականի օգոստոսի 22-ին՝ Սևանա լճի ափին։
Փառատոնի հաղթողները կորոշվեն մասնագիտական ժյուրիի և հանդիսատեսի համատեղ գնահատման արդյունքում՝ 50/50 սկզբունքով, ինչը կապահովի մասնագիտական գնահատականի և հանրային ընտրության հավասարակշռված համադրությունը։
«Վարչաֆեստ 2026»-ը նպատակ ունի դառնալու ոչ միայն երաժշտական մրցույթ, այլև երիտասարդության, մշակույթի և ստեղծարար մտքի զարգացման ամենամյա հարթակ՝ նպաստելով նոր տաղանդների բացահայտմանը, ստեղծագործական համագործակցության ընդլայնմանը, ներքին զբոսաշրջության զարգացմանը և Հայաստանի մշակութային ճանաչելիության բարձրացմանը։

With the support of the Government of the Republic of Armenia, the Ministry of Education, Science, Culture and Sport is launching Varchafest 2026 (the festival’s name combines the Armenian word varchapet (“prime minister”) with “fest”), a youth summer music festival that will serve as a new platform bringing together young musicians, creative ideas, and the community built around music.
According to a statement issued by the Prime Minister’s Office, participating bands will have the opportunity to present their original works and performances to a wide audience, while the top performers will receive prizes from a total prize fund of AMD 10 million.
Prize fund
- Grand Prize – AMD 4,000,000
- First Prize – AMD 3,000,000
- Second Prize – AMD 2,000,000
- Third Prize – AMD 1,000,000
Eligibility requirements
Applications are open exclusively to musical bands whose members are between 13 and 35 years of age. Each band must consist of at least three members.
To participate in the preliminary selection round, applicants must submit a video recording by email to [email protected].
Performances must be presented live, and participating groups must perform as vocal-instrumental ensembles.
Applications are accepted from all musical genres.
The festival programme must consist of up to three compositions, with a total duration of 10–12 minutes.
Applications are also open to foreign participants.
Musical groups based and operating outside the Republic of Armenia are also eligible to apply. (The programme does not provide reimbursement of participation-related expenses.)
Applications will be accepted from July 1 through July 20, 2026.
The festival final will take place on August 22, 2026, on the shores of Lake Sevan.
The winners will be selected based on a 50/50 combined evaluation by a professional jury and the audience, ensuring a balanced combination of professional assessment and public vote.
Varchafest 2026 aims to become not only a music competition but also an annual platform for youth, culture and creativity, promoting the discovery of new talent, expanding creative collaboration, fostering domestic tourism, and enhancing Armenia’s cultural profile.