Հայաստանը միացավ Lead4Peace տարածաշրջանային ծրագրին
Երևանում մեկնարկել է ՄԱԿ-ի Կանանց հարցերով կազմակերպության (UN Women) նախաձեռնած Lead4Peace՝ «Կանանց առաջնորդության խթանում՝ հանուն դիմակայուն և խաղաղ հասարակությունների» տարածաշրջանային երկօրյա հանդիպումը, որի շրջանակում պաշտոնապես ազդարարվել է Հայաստանի միացումը ծրագրին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Երևանի «Արմենիա Մարիոթ» հյուրանոցում մեկնարկել է միջոցառումը, որը համախմբել է Հայաստանի, Վրաստանի, Մոլդովայի, Ուկրաինայի և տարածաշրջանի այլ երկրների կին առաջնորդների, պետական կառույցների, քաղաքացիական հասարակության, մասնավոր հատվածի և միջազգային գործընկերների ներկայացուցիչների։ Նախաձեռնության նպատակն է խթանել կանանց առաջնորդությունը, գենդերային հավասարությունը, դիմակայուն կառավարման զարգացումն ու խաղաղաշինությունը՝ տարածաշրջանային համագործակցության և փորձի փոխանակման միջոցով։
Միջոցառման բացմանը ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանը նշեց, որ ծրագրին միանալը կարևոր քայլ է Հայաստանի գենդերային քաղաքականության և միջազգային համագործակցության զարգացման տեսանկյունից։
«Կանանց իրավունքների պաշտպանությունը, գենդերային հավասարության ապահովումը և հավասար հնարավորությունների ստեղծումը մշտապես եղել են Հայաստանի կառավարության առաջնահերթությունների շարքում և շարունակում են մնալ մեր օրակարգի առանցքային ուղղություններից»,- ասաց նա։
Նախարարի խոսքով՝ 2025 թվականին ընդունված Գենդերային հավասարության ռազմավարությունը սահմանում է ոլորտի հիմնական ուղղությունները՝ ներառյալ կանանց մասնակցության ընդլայնումը որոշումների կայացման գործընթացներում, աշխատաշուկայում անհավասարությունների հաղթահարումը, առողջապահական ծառայությունների հասանելիության բարելավումը և կանանց նկատմամբ բռնության կանխարգելումը։
Թորոսյանը տեղեկացրեց, որ ռազմավարությամբ նախատեսված միջոցառումների իրականացումը մեկ տարվա ընթացքում կազմել է գրեթե 90 տոկոս՝ ընդգծելով իրականացվող քաղաքականության հետևողականությունը։
Նա նաև ընդգծեց կանանց դերը խաղաղության օրակարգում՝ նշելով, որ կայուն խաղաղությունը հնարավոր է միայն ներառական գործընթացների միջոցով։
«Կանանց ձայնը խաղաղության ձայն է, և որքան ուժեղ է այդ ձայնը, այնքան ամուր են խաղաղության հիմքերը»,- ասաց նախարարը։
Հայաստանում Դանիայի Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Անն Թովթ Սորենսենը նշեց, որ սա առաջին դեպքն է, երբ Դանիան ուղղակի աջակցություն է տրամադրում Հայաստանին՝ կանանց տնտեսական հզորացման և «Կանայք, խաղաղություն և անվտանգություն» օրակարգի շրջանակում։
Նրա խոսքով՝ ծրագիրը կնպաստի ոչ միայն պետական ինստիտուտների զարգացմանը, այլև Հայաստանի և Դանիայի միջև համագործակցության ու մարդկային կապերի ամրապնդմանը։
ՄԱԿ-ի Կանանց հարցերով կազմակերպության Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանային տնօրեն Բելեն Սան Լուկեն ընդգծեց, որ Հայաստանը զգալի առաջընթաց է արձանագրել գենդերային հավասարության և կանանց քաղաքական մասնակցության ոլորտում, սակայն շարունակում են պահպանվել սոցիալ-տնտեսական մարտահրավերներ։
Նրա խոսքով՝ ծրագիրը կենտրոնացած է կանանց առաջնորդության, տնտեսական մասնակցության և հզորացման վրա՝ նպաստելով տարածաշրջանային համագործակցության ընդլայնմանը։
Քննարկումների ընթացքում մասնակիցները ներկայացրին տարածաշրջանի երկրների փորձը՝ ընդգծելով ընդհանուր մարտահրավերները՝ գենդերային անհավասարությունից մինչև խաղաղաշինության գործընթացներում կանանց լիարժեք ներգրավվածության անհրաժեշտություն։
ՄԱԿ-ի տվյալներով՝ Հայաստանում կանանց քաղաքական ներկայացվածությունը զգալի աճ է գրանցել․ եթե 2015 թվականին Ազգային ժողովում կանայք կազմում էին 10,7 տոկոս, ապա 2024 թվականին այդ ցուցանիշը հասել է 38,3 տոկոսի։ Միաժամանակ, կանայք զբաղեցնում են նախարարական պաշտոնների մոտ մեկ երրորդը։
Այնուամենայնիվ, կանայք շարունակում են միջինում 4,5 անգամ ավելի շատ ժամանակ հատկացնել չվարձատրվող խնամքի աշխատանքներին, իսկ նրանց միջին աշխատավարձը կազմում է տղամարդկանց աշխատավարձի շուրջ 61 տոկոսը։
Lead4Peace տարածաշրջանային ծրագիրն իրականացվում է ՄԱԿ-ի Կանանց հարցերով կազմակերպության կողմից՝ Դանիայի արտաքին գործերի նախարարության աջակցությամբ։ Մինչ այժմ այն իրականացվել է Վրաստանում, Մոլդովայում և Ուկրաինայում, իսկ 2026 թվականի հուլիսից ծրագրին միանում է նաև Հայաստանը՝ ընդլայնելով տարածաշրջանային համագործակցության հնարավորությունները։

Армения присоединилась к региональной программе Lead4Peace
В Ереване проходит двухдневная региональная встреча Lead4Peace “Содействие женскому лидерству для устойчивого и мирного общества”, инициированная подразделением ООН по делам женщин (ООН-женщины). В рамках встречи было официально объявлено о присоединении Армении к программе Lead4Peace.
Как сообщает “Арменпресс”, встреча проходит в отеле “Армения Марриотт”. На ней присутствуют женщины-лидеры, представители государственных учреждений, гражданского общества, частного сектора и международных партнеров из Армении, Грузии, Молдовы, Украины и других стран. Инициатива направлена на содействие женскому лидерству, гендерному равенству, развитию устойчивого управления и миростроительству посредством сотрудничества и обмена опытом.
На открытии встречи министр труда и социальных вопросов Республики Армения Арсен Торосян отметил, что присоединение к программе является важным шагом в развитии гендерной политики Армении и международного сотрудничества.
“Защита прав женщин, обеспечение гендерного равенства и создание равных возможностей всегда были в числе приоритетов правительства Армении и остаются ключевыми направлениями нашей повестки дня”, — сказал он.
Стратегия гендерного равенства, принятая в 2025 году, определяет основные направления этой области, включая расширение участия женщин в процессах принятия решений, преодоление неравенства на рынке труда, улучшение доступа к медицинским услугам и предотвращение насилия в отношении женщин.
Торосян сообщил, что реализация мер, предусмотренных стратегией, в течение года составила почти 90%, подчеркнув последовательность проводимой политики.
Он также подчеркнул роль женщин в мирной повестке, отметив, что устойчивый мир возможен только посредством инклюзивных процессов.
“Голос женщин — это голос мира, и чем громче этот голос, тем крепче фундамент мира”, — сказал министр.
Чрезвычайный и полномочный посол Королевства Дания в Армении Анне Тофт Соренсен отметила, что Дания впервые оказала прямую поддержку Армении в рамках расширения экономических прав и возможностей женщин и программы “Женщины, мир и безопасность”.
По ее словам, программа будет способствовать не только развитию государственных институтов, но и укреплению сотрудничества и гуманитарных связей между Арменией и Данией.
Белен Сан Луке, региональный директор ООН-Женщины по Европе и Центральной Азии, подчеркнула, что Армения добилась значительного прогресса в области гендерного равенства и политического участия женщин, но социально-экономические проблемы остаются.
По ее словам, программа сфокусирова на лидерстве женщин, их экономическом участии и расширении прав и возможностей, способствуя расширению регионального сотрудничества.
В ходе обсуждений участники представили опыт стран региона, выделив общие проблемы, от гендерного неравенства до необходимости полного вовлечения женщин в процессы миростроительства.
По данным ООН, политическое представительство женщин в Армении значительно возросло. Если в 2015 году женщины составляли 10,7 % депутатов Национального Собрания, то в 2024 году эта цифра достигла 38,3 %. Женщины занимают и около трети министерских постов.
Однако женщины по-прежнему тратят в среднем в 4,5 раза больше времени на работу по уходу за детьми и престарелыми, а их средняя зарплата составляет около 61 процента от зарплаты мужчин.
Региональная программа Lead4Peace реализуется организацией подразделением ООН по делам женщин – ООН - женщины при поддержке Министерства иностранных дел Дании. На данный момент она реализована в Грузии, Молдове и Украине, с июля 2026 года к программе присоединится и Армения, что расширит возможности регионального сотрудничества.