ԱՄՆ զինված ուժերը հայտնել են Իրանին հարվածելու մասին
ԱՄՆ զինված ուժերը հարվածներ են հասցրել Իրանին՝ ի պատասխան Թեհրանի կողմից Հորմուզի նեղուցում Սինգապուրի դրոշի ներքո նավարկող առևտրային նավի վրա հարձակման։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ կենտրոնական հրամանատարությունը (CENTCOM):
Հաղորդագրության համաձայն՝ հարվածներ են հասցվել իրանական հրթիռների և անօդաչու թռչող սարքերի պահեստավորման վայրերին, ինչպես նաև ափամերձ ռադարներին։
«Իրանական ուժերի չարդարացված ագրեսիան առևտրային նավագնացության դեմ ակնհայտորեն խախտել է հրադադարը: Ավելին, Իրանի վտանգավոր վարքագիծը խաթարել է նավարկության ազատությունը, քանի որ առևտուրն ավելի հաճախակի է իրականացվում այս կենսականորեն կարևոր միջազգային առևտրային միջանցքով», - հայտարարել է ԱՄՆ հրամանատարությունը:
Հունիսի 26-ի երեկոյան ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Իրանը առնվազն չորս անօդաչու թռչող սարք է արձակել Հորմուզի նեղուցով անցնող նավերի վրա, որոնցից մեկը հարվածել է բեռնատար նավի վերին տախտակամածին։
Հունիսի 18-ին ԱՄՆ-ի և Իրանի նախագահները ստորագրել են փոխըմբռնման հուշագիր, որով նախատեսվում է ռազմական գործողությունների անհապաղ և մշտական դադարեցում բոլոր ճակատներում, այդ թվում՝ Լիբանանում, Հորմուզի նեղուցի վերաբացում, բանակցությունների անցկացում 60 օրվա ընթացքում՝ վեջնական համաձայնության կնքման համար։

ВС США объявили об ударах по Ирану
ВС США нанесли удары по Ирану в ответ на нападение Тегерана на торговое судно под сингапурским флагом в Ормузском проливе.
Как передает Арменпресс,  об этом сообщило Центральное командование США (CENTCOM).
Согласно сообщению, удары были нанесены по местам хранения иранских ракет и беспилотников, а также по береговым радарам.
«Неоправданная агрессия иранских сил против коммерческого судоходства очевидно нарушила режим прекращения огня. Более того, опасное поведение Ирана нарушило свободу судоходства, поскольку торговля все чаще осуществляется через этот жизненно важный международный торговый коридор», — заявило американское командование.
Вечером 26 июня президент США Дональд Трамп заявил, что Иран выпустил по меньшей мере четыре беспилотника по судам, которые проходили через Ормузский пролив, один из которых попал в верхнюю палубу грузового судна.
18 июня президенты США и Ирана подписали меморандум о взаимопонимании, предусматривающий немедленное и окончательное прекращение боевых действий на всех фронтах, включая Ливан, возобновление работы Ормузского пролива и начало переговоров в течение 60 дней для заключения окончательного соглашения.