Ղրիմում արտակարգ դրություն է հայտարարվել
Ղրիմի ղեկավար Սերգեյ Ակսյոնովը հայտարարել է, որ Սևաստոպոլի նահանգապետի հետ համատեղ որոշում է կայացվել տարածաշրջանային արտակարգ դրություն հայտարարելու մասին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա գրել է իր Telegram ալիքում։
Ակսյոնովի խոսքով՝ արտակարգ դրության ռեժիմը թույլ է տալիս առավելագույն օպերատիվ կերպով լուծել խնդիրները՝ «բնակչության կենսապահովման համար կարևոր բոլոր ոլորտների կայուն գործունեությունը կազմակերպելու» նպատակով։
Ամռան սկզբից Ղրիմը վառելիքի ճգնաժամ է ապրում, որը վերջին օրերին սրվել է, այդ թվում՝ Սևաստոպոլում, ուկրաինական անօդաչու թռչող սարքերի հարձակումներից հետո էլեկտրաէներգիայի անջատումների պատճառով։
Հունիսի 21-ին Ղրիմի իշխանությունները հայտարարեցին, որ բենզինը և դիզելային վառելիքը բենզալցակայաններում կվաճառվեն միայն պետական ծառայություններին, որոնք ապահովում են թերակղզու կենսագործունեությունն ու անվտանգությունը։

В Крыму объявлено чрезвычайное положение
Глава Крыма Сергей Аксенов заявил, что совместно с губернатором Севастополя принято решение об объявлении чрезвычайного положения в регионе. Как сообщает “Арменпресс”, об этом он написал в своем Telegram-канале.
По словам Аксёнова, чрезвычайное положение позволяет “максимально оперативно решать задачи” по организации “стабильного функционирования всех сфер”.
С начала лета в Крыму наблюдается топливный кризис, который обострился в последние дни из-за отключений электроэнергии после ударов украинских беспилотников, в том числе и в Севастополе.
21 июня крымские власти объявили, что бензин и дизельное топливо на автозаправочных станциях будут продаваться только государственным службам, обеспечивающим жизнедеятельность и безопасность полуострова.