Թեհրանը և Վաշինգտոնը պատրաստվում են բարձր մակարդակով բանակցությունների հաջորդ փուլին
Շվեյցարիայում Իրանի և ԱՄՆ-ի տեխնիկական բանակցությունները, որոնք անցկացվել են միջնորդի դերում հանդես եկող Պակիստանի ու Կատարի մասնակցությամբ, ավարտվել են. կողմերը նախապատրաստել են բարձր մակարդակով հանդիպումների հաջորդ փուլը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի փոխնախարար Քազեմ Ղարիբաբադին։
Իրանի տեխնիկական բանակցային խմբի ղեկավար Ղարիբաբադին, ինչպես հաղորդում է իրանական Press TV-ն, «հայտարարել է չորս երկրների մասնակցությամբ տեխնիկական բանակցությունների հաջող ավարտի և բարձր մակարդակով բանակցությունների հաջորդ փուլի նախապատրաստման մասին»։
Նրա խոսքով՝ տեխնիկական խորհրդակցությունների ընթացքում ձևավորված չորս աշխատանքային խմբերը կզբաղվեն «պատժամիջոցների դադարեցմամբ, միջուկային հարցերով, վերակառուցմամբ և տնտեսական զարգացմամբ, ինչպես նաև ձեռք բերված պայմանավորվածությունների մոնիթորինգով ու իրականացմամբ»:
Լույս հունիսի 22-ի գիշերը ԱՄՆ-ն և Իրանը միջնորդի դերում հանդես եկող Պակիստանի ու Կատարի մասնակցությամբ ավարտել են բարձր մակարդակով բանակցությունները Շվեյցարիայի Բյուրգենշտոկ քաղաքում։ Այնտեղ էլ տեղի են ունեցել տեխնիկական խմբերի բանակցությունները։

Тегеран и Вашингтон готовят следующий этап переговоров на высоком уровне
Проходившие в Швейцарии технические переговоры Ирана и США при участии Пакистана и Катара в роли посредников завершены, стороны подготовили следующий этап встреч на высоком уровне, заявил заместитель министра иностранных дел Ирана Казем Гарибабади.
Гарибабади, руководитель технической переговорной группы Ирана, объявил об успешном завершении технических переговоров с участием четырех стран и завершении подготовки к следующему этапу переговоров на высоком уровне, сообщает Press TV.
По его словам, сформированные в ходе технических консультаций четыре рабочие группы займутся "прекращением санкций, ядерными вопросами, реконструкцией и экономическим развитием, а также мониторингом и реализацией" достигнутых договоренностей.
В ночь на понедельник США и Иран при участии Пакистана и Катара в роли посредников завершили переговоры на высоком уровне в швейцарском Бюргенштоке. Там же проходили переговоры технических групп.