ԱՄՆ-ն դեմ է Թեհրանի ապասառեցված ակտիվների օգտագործմանը իրանամետ ուժերին աջակցելու համար
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը Շվեյցարիայում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է, որ Իրանի ակտիվների ապասառեցումը հնարավոր է, բայց այդ միջոցները պետք է օգտագործվեն ոչ թե իրանամետ խմբավորումներին ֆինանսավորելու, այլ, օրինակ, ամերիկյան արտադրանք գնելու համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ մամուլի ասուլիսի տեսանյութը տարածել է The Sun պարբերականը։
«Մենք ցանկանում ենք վստահ լինել, որ կգործարկենք մի գործընթաց, որի դեպքում, եթե մենք երբևէ ապասառեցնենք իրանական միջոցները, ապա կկարողանանք երաշխավորել, որ այդ գումարը կօգտագործվի Իրանի ժողովրդին օգնելու, այլ ոչ թե ահաբեկչությունը ֆինանսավորելու համար», - ասել է նա։
Դրա հետ մեկտեղ Վենսը նշել է, որ ԱՄՆ նախագահի բանագնաց և փեսա Ջարեդ Քուշները Կատարի հետ քննարկել է մի առաջարկ, որի համաձայն միջոցների հնարավոր ապասառեցումը պետք է արժանանա Վաշինգտոնի և Դոհայի հավանությանը, և այդ միջոցները կարող են օգտագործվել ամերիկացի արտադրողներից սոյա, ցորեն, եգիպտացորեն և այլ գյուղատնտեսական արտադրանք գնելու համար, որից օգուտ կստանա իրանցի ժողովուրդը։

США против использования замороженных активов Тегерана для поддержки проиранских сил: Джей Ди Вэнс
Вице-президент США Джей Ди Вэнс на пресс-конференции в Швейцарии заявил, что размораживание активов Ирана возможно, но эти средства должны использоваться не для финансирования проиранских группировок, а, например, для покупки американской продукции. Как передает Арменпресс, видеозапись пресс-конференции опубликована на сайте издания The Sun.
«Мы хотим быть уверены, что запустим процесс, при котором, если мы когда-либо разморозим иранские средства, то сможем гарантировать, что эти деньги будут использованы для помощи иранскому народу, а не для финансирования терроризма», — сказал он.
Вместе с тем Вэнс отметил, что спецпосланник и зять президента США Джаред Кушнер обсудил с Катаром предложение, согласно которому возможное размораживание средств должно быть одобрено Вашингтоном и Дохой, и эти средства могут быть использованы для покупки сои, пшеницы, кукурузы и другой сельскохозяйственной продукции у американских производителей, что принесет пользу иранскому народу.