Իրանի դեմ ռազմական գործողությունը ԱՄՆ-ի համար արժեցել է 40 միլիարդ դոլար
Պենտագոնն Իրանի դեմ ռազմական գործողությունների վրա ծախսել է մոտավորապես 40 միլիարդ դոլար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին վկայում են Ռազմավարական և միջազգային հետազոտությունների կենտրոնի (CSIS) ուսումնասիրության տվյալները, որը հրապարակվելու է առաջիկայում։
Ինչպես CNN հեռուստաալիքին հայտնել է CSIS-ի ավագ խորհրդական Մարկ Կանսիանը, այդ ծախսերը ներառում են զինամթերքի, ոչնչացված սարքավորումների գումարը և ամերիկյան ռազմաբազաներին հասցված վնասը, բայց չեն ներառում գործառնական ծախսերը, որոնք արդեն հաշվառված էին նախարարության 2026 թ. ֆինանսական տարվա բյուջեում, որը կազմում է ավելի քան 1 տրիլիոն դոլար։
Թեև ԱՄՆ պատերազմի նախարարության վրա է եղել ծախսերի հիմնական ծանրությունը, բայց հակամարտությունը մյուս գերատեսչությունների համար, ինչպիսիք են Ներքին անվտանգության նախարարությունը և Վետերանների հարցերով նախարարությունը, արժեցել է 1 միլիարդ դոլար, ինչի մասին վկայում են CSIS-ի տվյալները։
Մայիսին Պենտագոնը Սենատի զինված ուժերի հանձնաժողովին հայտնել էր, որ ռազմական գործողությունների ծախսերը հասնում են 29 միլիարդ դոլարի, որը ներառում է անհրաժեշտ վերանորոգումների ծախսերը, տեխնիկայի համալրումն ու փոխարինումը և ընդհանուր գործառնական ծախսերը։
Մինչդեռ սպառողների համար բենզինի գներն ԱՄՆ-ում ռազմական գործողությունների ժամանակ մեկ գալոնի (3,78 լիտր) դիմաց միջինը 3 դոլարից պակաս մակարդակից բարձրացել են մինչև ավելի քան 4 դոլար։
Աշխատանքի վիճակագրության բյուրոյի վերջին տվյալների համաձայն՝ ԱՄՆ-ում տարեկան գնաճը երեք տարվա ընթացքում առաջին անգամ գերազանցել է 4%-ը, ինչը պայմանավորված է էներգակիրների գների աճով։

Военная операция против Ирана обошлась США в $40 миллиардов
На военные операции против Ирана Пентагон потратил около $40 миллиардов. Как сообщает “Арменпресс”, это подтверждают данные Центра стратегических и международных исследований (CSIS), которые будут опубликованы в ближайшее время.
Как заявил старший советник CSIS Марк Кансиан в интервью CNN, эти расходы включают траты на боеприпасы, уничтоженную технику и ущерб, нанесенный американским военным базам, но не содержат операционные расходы, которые уже были учтены в буджете министерства на 2026 год в более $1 триллиона.
Хотя основная тяжесть расходов легла на Министерство обороны США, конфликт сказался и на других ведомствах, таким как Министерство внутренней безопасности и Министерство по делам ветеранов в $1 миллиард.
В мае Пентагон сообщил Комитету Сената по вооруженным силам, что войны уже обошлась в $29 миллиардов, включая расходы на необходимый ремонт, пополнение и замену оборудования, а также общие операционные расходы.
Этим временем цены на бензин в Соединенных Штатах выросли со среднего уровня менее $3 долларов за галлон (3,78 литра) до более чем $4.
Согласно последним данным Бюро статистики труда, годовая инфляция в Соединенных Штатах впервые за три года превысила 4%, что обусловлено ростом цен на энергоносители.