Իրանը ներկայացրել է իր ակնկալիքները ԱՄՆ-ի հետ Շվեյացարիայում կայանալիք բանակցություններից
Իրանի արտաքին գործերի նախարարությունը ներկայացրել է Շվեյցարիայում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների հետ բանակցություններում Թեհրանի նպատակները։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Իրանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Էսմայիլ Բաղային հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև բանակցությունները կենտրոնացած կլինեն պատերազմն ավարտելու մասին հուշագրի կետերի կատարման վրա։
«Փոխըմբռնման հուշագրի 13-րդ կետի համաձայն՝ վերջնական համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների մեկնարկը կախված է հուշագրի 1-ին, 4-րդ, 5-րդ, 10-րդ և 11-րդ հոդվածների կատարումից; Առանց այս դրույթների կատարման, հատկապես առանց 1-ին դրույթի կատարման (խմբ․ խոսքը պատերազմը բոլոր ճակատներում, այդ թվում՝ Լիբանանում դադարեցնելու դրույթի մասին է) անհնար է անցնել վերջնական համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների փուլին։ Այսօրվա քննարկումները կենտրոնացած են վերը նշված հոդվածների կատարման, հատկապես 1-ին հոդվածի կատարման վրա։ Բանակցությունները կկենտրոնանան նաև իրանական նավթի արտահանման, իրանական ակտիվների ապասառեցման հոդվածների կատարման վրա»,- ասել է Բաղային։
Շվեյցարիայի Բյուրգենշտոկ քաղաքում հունիսի 21-ին նախատեսված են բանակցություններ ԱՄՆ-ի և Իրանի պատվիրակությունների միջև՝ Կատարի և Պակիստանի միջնորդությամբ։ Միջազգային լրատվամիոցներում տեղեկություններ են շրջանառվում, որ բանակցությունները սկսվելու են հենց Լիբանանում հրադադար հաստատելու հարցով։
Բանակցություններում ԱՄՆ-ի պատվիրակությունը գլխավորում է ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը, իրանական պատվիրակությունը՝ Իրանի խորհրդարանի խոսնակ Մոհամմադ Ղալիբաֆը։

Иран изложил свои ожидания от переговоров с Соединенными Штатами в Швейцарии
Министерство иностранных дел Ирана представил цели Тегерана в переговорах с Соединенными Штатами в Швейцарии.
Как передаетАрменпресс, пресс-секретарь Министерства иностранных дел Ирана Исмаил Багаи заявил, что переговоры между США и Ираном будут сосредоточены на выполнении пунктов меморандума о прекращении войны.
«Согласно пункту 13 меморандума о взаимопонимании, начало переговоров по окончательному соглашению зависит от выполнения пунктов 1, 4, 5, 10 и 11. Без выполнения этих положений, особенно пункта 1 (ред. – речь об окончании войны на всех фронтах, включая Ливан), невозможно перейти к этапу переговоров по окончательному соглашению. Сегодняшние переговоры сосредоточены на выполнении вышеупомянутых пунктов, особенно пункта 1. Они будут также сосредоточены на пунктах об экспорте иранской нефти, разблокировке замороженных иранских активов», - сообщил Багаи.
Переговоры между делегациями США и Ирана запланированы на 21 июня в Бюргенштоке, Швейцария, при посредничестве Катара и Пакистана. Международные СМИ сообщают, что переговоры начнутся именно с вопроса о перемирии в Ливане.
Американскую делегацию на переговорах возглавляет вице-президент США Дж. Д. Вэнс, а иранскую – спикер иранского парламента Мохаммад Галибаф.