ԱՄՆ-ի և Իրանի պատվիրակությունները բանակցությունների համար ժամանել են Բյուրգենշտոկ
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների և Իրանի պատվիրակությունները ժամանել են Շվեյցարիայի Բյուրգենշտոկ քաղաք՝ բանակցությունների համար։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հայտնել է Շվեյցարիայի արտաքին գործերի նախարարությունը։
«Ամերիկյան պատվիրակությունը՝ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի գլխավորությամբ և Իրանի պատվիրակությունը՝ խորհրդարանի խոսնակ Մոհամմեդ Բաղեր Ղալիբաֆի գլխավորությամբ, ինչպես նաև միջնորդ երկրների՝ Պակիստանի և Կատարի պատվիրակությունները ժամանել են Բյուրգենշտոկ»,- հայտնել է Շվերցարիայի ԱԳ նախարարությունը։
Լույս հունիսի 18-ի գիշերը ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը և Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը հեռակա կարգով ստորագրեցին Իրանի և Միացյալ Նահանգների միջև 14 կետից բաղկացած փոխըմբռնման հուշագիրը։ Այն հրապարակվել է ինչպես ամերիկյան, այնպես էլ իրանական առաջատար ԶԼՄ-ների կողմից։
Փաստաթուղթը նախատեսում է, որ ԱՄՆ-ն և Իրանը անհապաղ դադարեցնում են ռազմական գործողությունները «բոլոր ճակատներում, այդ թվում՝ Լիբանանում»։
Տեքստի համաձայն՝ ԱՄՆ-ն և Իրանը պարտավորվում են բանակցություններ անցկացնել և վերջնական համաձայնագրի հասնել ոչ ավելի, քան 60 օրվա ընթացքում։
ԱՄՆ-ի և Իրանի պատվիրակությունները Շվեյցարիայում բանակցություններ պետք է անցկացնեին հունիսի 19-ին, սակայն այդ հանդիպումը չեղարկվեց։ Շվեյցարիայի ԱԳՆ-ն հայտարարել էր, որ ամերիկյան պատվիրակությունը չի ժամանել Շվեյցարիա։

Делегации США и Ирана прибыли в Бюргеншток для переговоров
«В Бюргеншток прибыли делегация США во главе с вице-президентом Дж. Д. Вэнсом, делегация Ирана во главе со спикером парламента Мохаммедом Багером Галибафом, а также делегации стран-посредников - Пакистана и Катара», — сообщило Министерство иностранных дел Швейцарии.
В ночь на 18 июня президент США Дональд Трамп и президент Ирана Масуд Пезешкиан в электронном режиме подписали меморандум о взаимопонимании между Ираном и Соединенными Штатами, состоящий из 14 пунктов. Он был опубликован ведущими американскими и иранскими СМИ.
В документе предусматривается, что США и Иран немедленно прекратят боевые действия «на всех фронтах, включая Ливан».
Согласно тексту, США и Иран обязуются вести переговоры и достичь окончательного соглашения в течение максимального срока в 60 дней.
Встреча делегаций США и Ирана в Швейцарии была запланирована на 19 июня, но была отменена. Министерство иностранных дел Швейцарии сообщило, что делегация США в Швейцарию не прибыла.