ԱՄՆ-ն Իրանի դեմ գործողության համար ծախսել է 113,3 միլիարդ դոլար. Iran War Cost Tracker
Իրանի դեմ գործողության վրա ԱՄՆ-ի ծախսերը մնացել են 113,3 միլիարդ դոլարի նշագծի վրա և այլևս չեն ավելանում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին վկայում են Iran War Cost Tracker հարթակի տվյալները։
Հարթակի վերջնական հաշվարկի համաձայն՝ Մերձավոր Արևելքում 108 օր տևած հակամարտությունն ամերիկացի հարկատուների համար արժեցել է մոտավորապես 113,3 միլիարդ դոլար։
Վաշինգտոնը պաշտոնական տվյալներ դեռ չի հրապարակել։ ԱՄՆ նախագահի խոսքով՝ Իրանի վրա վերջին գրոհների ժամանակ միայն զինամթերքի վրա Միացյալ Նահանգները ծախսել է 250 միլիոն դոլար։
Հարթակը հաշվել է այն միջոցները, որոնք անհրաժեշտ են  անձնակազմը, տարածաշրջանում տեղակայված նավերը պահելու, ինչպես նաև այլ հարակից ծախսերի համար։ Հաշվարկի մեթոդաբանությունը հիմնված է եղել Պենտագոնի՝ Կոնգրեսին ներկայացրած զեկույցի վրա, որում ասվում է, որ առաջին վեց օրն արժեցել է 11,3 միլիարդ դոլար, իսկ հետագայում ծախսերը կազմել են օրական 1 միլիարդ դոլար։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը և Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը ստորագրել են պատերազմի ավարտին ուղղված նախնական փաստաթուղթը, որն անմիջապես ուժի մեջ է մտել։

США потратили $113,3 миллиарда на операцию против Ирана: ran War Cost Tracker
Расходы США на операцию против Ирана достигли $113,3 миллиарда и уже не растут. Как сообщает “Арменпресс”, об этом свидетельствуют данные платформы Iran War Cost Tracker.
Согласно финальному подсчету платформы, 108-дневный конфликт на Ближнем Востоке обошелся американским налогоплательщикам примерно в $113,3 миллиарда.
Вашингтон пока не опубликовал официальные данные. По словам президента США, Соединенные Штаты потратили $250 миллионов только на боеприпасы во время недавних атак на Иран.
Платформа рассчитала средства, необходимые для содержания персонала, кораблей, дислоцированных в регионе, а также другие сопутствующие расходы. Методология расчета основана на отчете Пентагона Конгрессу, в котором говорится, что первые шесть дней обошлись в $11,3 миллиарда, позже расходы составляли $1 миллиард в день.
Президент США Дональд Трамп и президент Ирана Масуд Пезешкиан подписали предварительный документ, направленный на прекращение войны, который вступил в силу немедленно.