ՄՔԾ պետը Identity Week Europe-2026 միջազգային ցուցահանդեսում ներկայացրել է ՀՀ քաղաքացու նոր կենսաչափական նույնականացման քարտը
Հայաստանի ներքին գործերի նախարարության Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության պետ Նելլի Դավթյանը մասնակցել է Identity Week Europe-2026 միջազգային ցուցահանդեսին և համաժողովին։ Միջոցառման գլխավոր հովանավորներից է IN Groupe ֆրանսիական ընկերությունը՝ Հայաստանում կենսաչափական համակարգի ներդրման ՊՄԳ ծրագրի մասնավոր գործընկերը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Հայաստանի միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության տարածած հաղորդագրությունից, ամենամյա միջազգային ցուցահանդեսում ներկայացվում են ոլորտի նորագույն տեխնոլոգիաները, նորարարական լուծումները, ցուցադրվում են նոր արտադրանքներ՝ առաջատար փորձառությամբ և կիբերանվտանգ նույնականացման լուծումների հաշվառմամբ։
Համաժողովում ներկայացվել է ՆԳՆ Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության և IN Groupe ընկերության համագործակցության շրջանակում իրականացվող պետական-մասնավոր գործընկերության ծրագիրը։
Մասնավորապես ներկայացվել են ՊՄԳ մոդելի իրականացման գործընթացը և գործընկերության հիմնական ուղղությունները,նոր սերնդի նույնականացման քարտերի և կենսաչափական փաստաթղթերի ներդրման մոտեցումները, կենսաչափական տվյալների կիրառման և փաստաթղթերի տրամադրման գործընթացները, թվային ինքնության ենթակառուցվածքների զարգացման և քաղաքացիներին մատուցվող ծառայությունների բարելավման ուղղությունները։
Համաժողովի շրջանակում ուսումնասիրվել են թվային ինքնության նոր ենթակառուցվածքների ու բազմակենսաչափական տեխնոլոգիաների, սահմանային կառավարման և տվյալների անվտանգության ոլորտներում միջազգային փորձն ու նորարարական լուծումները։
ՆԳՆ պատվիրակությունը մասնակցել է «AI Governance Architecture» թեմայով ներկայացմանն ու «AI & Cybersecurity» թեմայով պանելային քննարկմանը, որոնց ընթացքում քննարկվել են արհեստական բանականության կառավարման մեխանիզմներին, տվյալների պաշտպանության, կիբերանվտանգության և նոր տեխնոլոգիաների կիրառման մարտահրավերներին վերաբերող հարցեր։
ՄՔԾ պետ Նելլի Դավթյանը և IN Groupe ընկերության ներկայացուցիչ Նատալիա Գոգոբերիշվիլին ներկայացրել են ՀՀ քաղաքացու նոր կենսաչափական նույնականացման քարտը։ Ցուցադրվել են փաստաթղթերի անվտանգային բաղադրիչներն ու գեղարվեստական լուծումները։
Նելլի Դավթյանը հույս է հայտնել, որ հաջորդ տարի կայանալիք Identity Week Europe 2027 համաժողովում հնարավոր կլինի արձանագրել, որ կուտակված փորձը վերածվել է հաջողության պատմության, իսկ պետական-մասնավոր գործընկերության մոդելը հաջողությամբ ներդրվել է Հայաստանում՝ ճանապարհ հարթելով նմանատիպ այլ ծրագրերի իրականացման համար։

На международной выставке Identity Week Europe-2026 глава Службы миграции и гражданства МВД Армении представила новую биометрическую ID-карту гражданина РА
Руководитель Службы миграции и гражданства (СМГ) Министерства внутренних дел Армении Нелли Давтян приняла участие в международной выставке и конференции Identity Week Europe-2026. Одним из главных спонсоров мероприятия является французская компания IN Groupe, частный партнер программы государственно-частного партнерства (ГЧП) по внедрению биометрической системы в Армении.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на пресс-релиз СМГ РА, ежегодная международная выставка представляет новейшие технологии, инновационные решения в этой области, а также представляет новые продукты, демонстрирующие передовой опыт и учитывающие кибербезопасность в сфере идентификации.
На конференции была представлена ​​программа ГЧП, реализуемая в рамках сотрудничества между СМГ МВД РА и компанией IN Groupe.
В частности, были представлены процесс реализации модели ГЧП и основные направления партнерства, подходы к внедрению ID-карт нового поколения и биометрических документов, процессы использования биометрических данных и предоставления документов, направления развития инфраструктуры цифровой идентификации и совершенствования услуг, предоставляемых гражданам.
В рамках конференции были изучены международный опыт и инновационные решения в области новой инфраструктуры цифровой идентификации и мультибиометрических технологий, пограничного контроля и защиты данных.
Делегация МВД РА приняла участие в презентации на тему AI Governance Architecture и панельной дискуссии на тему AI & Cybersecurity, в ходе которой обсуждались вопросы, связанные с механизмами управления искусственным интеллектом, защитой данных, кибербезопасностью и проблемами применения новых технологий.
Руководитель СМГ Нелли Давтян и представитель IN Groupe Наталья Гогоберишвили представили новую биометрическую ID-карту гражданина Республики Армения. Были продемонстрированы компоненты безопасности и художественные решения документов.
Нелли Давтян выразила надежду, что на конференции Identity Week Europe 2027, которая состоится в следующем году, удастся зафиксировать, что накопленный опыт превратился в историю успеха, и модель государственно-частного партнерства была успешно реализована в Армении, проложив путь для реализации других подобных программ.