Ստոկհոլմի արբիտրաժային տրիբունալը բավարարել է ՀԷՑ-ի գործով Հայաստանի Կառավարության առանցքային միջնորդությունը
Ստոկհոլմի արբիտրաժային տրիբունալը 2026 թվականի հունիսի 16-ի որոշմամբ ամբողջությամբ բավարարել է վարույթի երկատման Հայաստանի միջնորդությունը` Liormand Holdings Limited ընկերությունը և Կարապետյաններն ընդդեմ Հայաստանի արբիտրաժային գործով:
Հայաստանը ներկայացրել էր փաստարկներ, որոնցով հիմնավորել է, որ արբիտրաժային տրիբունալի կողմից գործի քննության իրավազորությունը բացակայում է։ Միջազգային տրիբունալը բավարար հիմքեր է տեսել Հայաստանի Կառավարության ներկայացված բոլորը փաստարկները վարույթի նախնական փուլում առանձին քննության առարկա դարձնելու համար։
Հայաստանի էական փաստարկներից է այն, որ Կարապետյանները չեն բավարարում համապատասխան միջազգային համաձայնագրով ամրագրված «ներդրող» հասկացության պահանջներին, ինչպես նաև խախտել են այդ համաձայնագրի 9(2)-րդ հոդվածի պահանջները։
Այս կարևոր որոշումը հնարավոր է դարձնում, որ միջազգային տրիբունալը շատ ավելի վաղ փուլում քննարկի իրավազորության հարցերը և ամբողջությամբ մերժի Հայաստանի դեմ ներկայացված բոլոր պահանջները:

Стокгольмский арбитражный трибунал удовлетворил ключевое ходатайство правительства Армении по делу ЭСА
Стокгольмский арбитражный трибунал своим решением от 16 июня 2026 года полностью удовлетворил ходатайство Армении о разделении разбирательства по арбитражному делу Liormand Holdings Limited и Карапетяны против Армении.
Как передает «Арменпресс», правительство Армении распространило сообщение по этому поводу.
Армения представила аргументы, в которых обосновала отсутствие у арбитражного трибунала юрисдикции для рассмотрения дела. Международный трибунал счел достаточными основания для того, чтобы все аргументы, представленные правительством Армении, были предметом отдельного рассмотрения на предварительной стадии разбирательства.
Одним из основных аргументов Армении является то, что Карапетяны не соответствуют требованиям концепции «инвестора», закрепленной в соответствующем международном соглашении, а также нарушили требования статьи 9(2) этого соглашения.
Это важное решение позволяет международному трибуналу рассматривать вопросы юрисдикции на гораздо более ранней стадии и полностью отклонять все претензии к Армении.