ԱՄՆ Սենատը մերժել է Իրանում Թրամփի ռազմական լիազորությունները սահմանափակելու վերաբերյալ բանաձևը
ԱՄՆ Սենատը չի կարողացել ընդունել բանաձևը, որը նպատակ ուներ սահմանափակելու ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ռազմական լիազորություններն Իրանում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում են ամերիկյան լրատվամիջոցները։
Քվեարկության արդյունքների համաձայն՝ բանաձևին «կողմ» է քվեարկել 47 սենատոր, «դեմ»՝ 48-ը։
Վերջին ամիսներին ԱՄՆ-ում ակտիվորեն վեճեր են ընթանում այն մասին՝ արդյոք նախագահն իրավունք ունի առանց Կոնգրեսի հաստատման երկարատև ռազմական գործողություններ իրականացնել մեկ այլ պետության դեմ։ Թրամփի վարչակազմը կարծում է, որ այս դեպքում սահմանափակումներ չկան։ Մինչդեռ շատ կոնգրեսականներ կարծում են, որ նման դեպքերում «կանաչ լույս» է պահանջվում ոչ միայն գործադիր, այլև օրենսդիր իշխանության կողմից։
1973 թվականի ռազմական լիազորությունների մասին օրենքի համաձայն՝ նախագահը պետք է դադարեցնի ռազմական գործողությունները 60 օրը լրանալուց հետո, եթե Կոնգրեսը չքվեարկի պատերազմ հայտարարելու օգտին կամ չընդունի ուժի կիրառումը թույլատրող օրենք։ Օրենքը թույլ է տալիս մեկ անգամ 30-օրյա երկարաձգում, բայց միայն այն դեպքում, եթե նախագահը գրավոր հավաստիացնի Կոնգրեսին, որ լրացուցիչ ժամանակ է անհրաժեշտ ամերիկյան զորքերի անվտանգ դուրսբերումն ապահովելու համար։
Հունիսի 3-ին ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատն աջակցել էր բանաձևին, քանի որ չորս հանրապետական միացել էր դեմոկրատներին։ Ներկայացուցիչների պալատին միայն չորրորդ անգամ քվեարկելուց հետո էր հաջողվել ընդունել բանաձևը, որն ուղարկվել էր Սենատի քննարկմանը։

Сенат США отклонил резолюцию об ограничении военных полномочий Трампа в Иране
Сенат США не смог принять резолюцию, направленную на ограничение военных полномочий президента США Дональда Трампа в Иране. Как передает Арменпресс, об этом сообщают американские СМИ.
По результатам голосования, 47 сенаторов проголосовали «за» резолюцию, 48 — «против».
В последние месяцы в США активно ведутся споры о том, имеет ли президент право проводить длительные военные операции против другого государства без одобрения Конгресса. Администрация Трампа считает, что в этом случае ограничений нет. Между тем, многие конгрессмены считают, что в таких случаях «зеленый свет» требуется не только от исполнительной, но и от законодательной ветви власти.
Согласно Закону о военных полномочиях 1973 года, президент должен прекратить военные операции через 60 дней, если Конгресс не проголосует за объявление войны или не примет закон, разрешающий применение силы. Закон предусматривает однократное продление на 30 дней, но только если президент в письменной форме подтвердит Конгрессу, что дополнительное время необходимо для обеспечения безопасного вывода американских войск.
3 июня Палата представителей США поддержала резолюцию, к которой присоединились четыре республиканца и демократы. Для принятия резолюции Палате представителей потребовалось четвертое голосование, после чего она была направлена в Сенат для рассмотрения.