Բաքվի վերաքննիչ դատարանում հայ գերիների բողոքները քննող նիստ է անցկացվել
Բաքվի վերաքննիչ դատարանում հունիսի 16-ին շարունակվել է Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարության ներկայացուցիչների և այլ անձանց վերաքննիչ բողոքների քննությունը
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ինչպես հայտնում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները, հաջորդ նիստը տեղի կունենա հունիսի 23-ին։
Ադրբեջանում շարունակում են ապօրինաբար պահել 19 հայ գերիների, որոնց թվում են նաև Ղարաբաղի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարության ներկայացուցիչները։ Նրանց նկատմամբ կեղծ մեղադրանքներով ազատազրկման դատավճիռներ են կայացվել։
Բաքվի զինվորական դատարանը 2026 թվականի փետրվարի 5-ին Արայիկ Հարությունյանին, Լևոն Մնացականյանին, Դավիթ Մանուկյանին, Դավիթ Իշխանյանին և Դավիթ Բաբայանին դատապարտել է ցմահ ազատազրկման։
Արկադի Ղուկասյանը և Բակո Սահակյանը դատապարտվել են 20-ական տարվա, Մադաթ Բաբայանն ու Մելիքսեթ Փաշայանը՝ ստացել են 19-ական տարի ժամկետով ազատազրկում, Գարիկ Մարտիրոսյանը՝ 18 տարի, Դավիթ Ալավերդյանը և Լևոն Բալայանը՝ 16 տարի, Վասիլի Բեգլարյանը, Գուրգեն Ստեփանյանը և Էրիկ Ղազարյանը՝ 15 տարի։
Բաքվի դատարանը փետրվարի 17-ին էլ հրապարակել է Լեռնային Ղարաբաղի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ շինծու քրեական գործով դատավճիռը, որի համաձայն՝ Վարդանյանը դատապարտվել է 20 տարվա ազատազրկման։
Մեղադրող դատախազը Ռուբեն Վարդանյանի համար պահանջել էր ցմահ ազատազրկում։
Ռուբեն Վարդանյանն Ադրբեջանի իրավապահների կողմից ապօրինի ձերբակալվել և Բաքու էր տեղափոխվել 2023 թվականի սեպտեմբերի 27-ին՝ Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայից հետո։ Ադրբեջանում նրան կեղծ մեղադրանքներ են առաջադրվել մի քանի հոդվածներով։

Апелляционный суд Баку провел заседание по рассмотрению жалоб армянских заключенных
16 июня Бакинский апелляционный суд продолжил рассмотрение апелляций представителей бывшего военно-политического руководства Нагорного Карабаха и других лиц.
Как передает Арменпресс, по сообщению азербайджанских СМИ, следующее слушание состоится 23 июня.
Азербайджан продолжает незаконно удерживать 19 армянских военнопленных, в том числе представителей бывшего военного и политического руководства Карабаха. Они были приговорены к тюремному заключению по ложным обвинениям.
5 февраля 2026 года Бакинский военный суд приговорил Араика Арутюняна, Левона Мнацаканяна, Давида Манукяна, Давида Ишханяна и Давида Бабаяна к пожизненному заключению.
Аркадий Гукасян и Бако Саакян были приговорены к 20 годам лишения свободы каждый, Мадат Бабаян и Меликсет Пашаян получили по 19 лет каждый, Гарик Мартиросян — 18 лет, Давит Алавердян и Левон Балаян — 16 лет, Василий Бегларян, Гурген Степанян и Эрик Газарян — 15 лет.
17 февраля бакинский суд опубликовал приговор по сфабрикованному уголовному делу против бывшего государственного министра Нагорного Карабаха Рубена Варданяна, по которому Варданян был приговорен к 20 годам лишения свободы.
Прокурор требовал для Рубена Варданяна пожизненного заключения.
Рубен Варданян был незаконно арестован азербайджанскими правоохранительными органами и доставлен в Баку 27 сентября 2023 года после военной агрессии Азербайджана против Нагорного Карабаха. В Азербайджане ему были предъявлены ложные обвинения по нескольким статьям.