Իրանը երբեք չի ստանա միջուկային զենք ստեղծելու հնարավորություն. Թրամփ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Ֆրանսիայում Մեծ յոթնյակի գագաթնաժողովի ժամանակ հայտարարել է, որ նոր համաձայնագրով Իրանը երբեք չի ստանա միջուկային զենք ստեղծելու կամ ձեռք բերելու հնարավորություն։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ն:
«Նրանք այն չեն մշակելու, նրանք այն չեն գնելու, նրանք դրա հետ կապված ոչինչ չեն անելու», - ասել է Թրամփը Կատարի էմիր Թամիմ բին Համադ ալ Թանիի հետ կայացած հանդիպման ընթացքում։
Նա հավելել է, որ սա «արդար» և «լավ» գործարք է։
Թրամփը նաև նշել է, որ այժմ Իրանի հետ համաձայնությունն անցնում է «երկրորդ փուլ»։
Ավելի վաղ իրանցի և ամերիկացի պաշտոնյաները հայտարարել էին, որ հունիսի 19-ին Իրանի հետ փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրումից հետո 60 օրվա ընթացքում կողմերը բանակցություններ կվարեն վերջնական համաձայնագրի կնքման համար։
ԱՄՆ նախագահը նաև ընդգծել է, որ ԱՄՆ-ն գումար չի ներդնի Իրանում։ Ավելի վաղ տեղեկություններ էին տարածվել, որ ԱՄՆ-ն և նրա դաշնակիցները 300 միլիարդ դոլարի ծրագիր կպատրաստեն Իրանի ենթակառուցվածքները վերականգնելու համար։ ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսն էլ հայտարարել էր, որ Իրանը կարող է հասանելիություն ստանալ միլիարդավոր դոլարի հիմնադրամին, եթե երկիրը կատարի Միացյալ Նահանգների հետ կնքված համաձայնագրում նշված պարտավորությունները։ Ընդ որում, նա ընդգծել էր, որ ամերիկացի հարկատուները դրա համար չեն վճարի։

Иран никогда не получит возможности создавать ядерное оружие: Трамп
Президент США Дональд Трамп заявил на саммите G7 во Франции, что в рамках нового соглашения Иран никогда не сможет разработать или приобрести ядерное оружие. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает BBC.
“Они не будут его разрабатывать, они не будут его покупать, они ничего не будут с ним делать”, — сказал Трамп на встрече с эмиром Катара Тамимом бин Хамадом аль-Тани.
Он добавил, что это “справедливая” и “хорошая” сделка.
Трамп также отметил, что сделка с Ираном сейчас вступает во “вторую фазу”.
Ранее иранские и американские официальные лица заявили, что после подписания Меморандума о взаимопонимании 19 июня стороны проведут переговоры в течение 60 дней для заключения окончательного соглашения.
Президент США также подчеркнул, что Соединенные Штаты не будут вкладывать деньги в Иран. Ранее сообщалось, что США и их союзники подготовят программу стоимостью 300 миллиардов долларов для восстановления иранской инфраструктуры. Вице-президент США Дж. Д. Вэнс также заявил, что Иран может получить доступ к многомиллиардному фонду, если выполнит свои обязательства по соглашению с Соединенными Штатами. При этом он подчеркнул, что американские налогоплательщики платить за это не будут.