G7 գագաթնաժողովում չեն քննարկվի ԵՄ ներքին հարցերը. Անտոնիու Կոշտա
Եվրախորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտան հայտարարել է, որ Ֆրանսիայում կայանալիք G7 գագաթնաժողովում չեն քննարկվի Եվրամիության ներքին հարցերը։
«Մենք չենք քննարկի Եվրամիության ներքին հարցերը G7-ի շրջանակներում», -ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ին, այս մասին Անտոնիու Կոշտան ասել է՝ պատասխանելով լրագրողի այն հարցին, թե արդյոք գագաթնաժողովում կբարձրացվի Կիևի ԵՄ-ին մասնակի անդամակցության հարցը։
Նա նշել է, որ ԵՄ ընդլայնման հարցը կքննարկվի համայնքի առաջիկա գագաթնաժողովում, սակայն, Ուկրաինայից բացի, ԵՄ օրակարգում է նաև Բալկանյան երկրների և Մոլդովայի հնարավոր անդամակցությունը։

На саммите G7 не будут обсуждаться внутренние вопросы Европейского союза
Председатель Европейского совета Антониу Кошта заявил, что на предстоящем во Франции саммите G7 не будут обсуждаться внутренние вопросы Европейского союза.
"В рамках G7 мы не будем обсуждать внутренние вопросы Европейского союза", - как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, сказал Кошта, отвечая на вопрос журналиста о том, будет ли поднят вопрос частичного приема Киева в ЕС на саммите.
Он отметил, что вопрос расширения ЕС будет обсужден на ближайшем саммите сообщества, однако, помимо Украины, в повестке дня ЕС также стоит возможное членство Балканских стран и Молдовы.