ԱՄՆ-ն պատժամիջոցներ է սահմանել Իրանին աջակցող ընկերությունների դեմ
ԱՄՆ վարչակազմը պատժամիջոցներ է սահմանել կամ ընդլայնել դրանք Բելառուսի, Հոնկոնգի, Չինաստանի և Իրանի 12 ընկերությունների նկատմամբ՝ Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսին շարժական զենիթահրթիռային  համալիրների ենթադրյալ մատակարարումների պատճառով։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին ասվում է ԱՄՆ պետքարտուղարության հայտարարության մեջ։
Մասնավորապես, ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը պատժամիջոցներ է սահմանել Իրանի երկու քաղաքացու, Չինաստանի չորս բնակչի, Հոնկոնգի երեք ընկերության նկատմամբ։ Բացի այդ, գործող պատժամիջոցներն ընդլայնվել են Իրանի մեկ քաղաքացու և Բելառուսի ու Իրանի երկու ընկերությունների նկատմամբ։
Ըստ ԱՄՆ իշխանությունների վարկածի՝ շարժական զենիթահրթիռային համալիրներ են մատակարարվել Չինաստանից  Իրանին, իսկ այդ գործարքում բելառուսական ընկերությունն օգտագործվել է որպես միջնորդ:

Соединенные Штаты ввели санкции против лиц и компаний, поддерживающих Иран
Администрация США ввела или расширила санкции в отношении 12 лиц и компаний из Беларуси, Гонконга, Китая и Ирана за предполагаемые поставки мобильных зенитно-ракетных комплексов Корпусу стражей исламской революции. Как передает “Арменпресс”, об этом говорится в заявлении Госдепартамента США.
В частности, Министерство финансов США ввело санкции против двух граждан Ирана, четырех граждан Китая и трех гонконгских компаний. Кроме того, существующие санкции были расширены на одного гражданина Ирана и две компании из Беларуси и Ирана.
По данным американских властей, мобильные зенитно-ракетные комплексы поставлялись из Китая в Иран, а белорусская компания выступала в этой сделке в качестве посредника.