Չինաստանը և Հյուսիսային Կորեան կարևոր համաձայնությունների են հասել Փհենյանում. Սի Ծինփին
Չինաստանը և Հյուսիսային Կորեան կարևոր համաձայնությունների են հասել Փհենյանում կայացած գագաթնաժողովի ընթացքում, իսկ երկու երկրների հարաբերությունները մտել են նոր պատմական փուլ, ասվում է շնորհակալական հեռագրում, որը Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինն ուղարկել է Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընին ԿԺԴՀ կատարած պետական այցից հետո: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Կորեայի կենտրոնական լրատվական գործակալությունը։
Չինաստանի ղեկավարն ընդգծել է, որ կայացած հանդիպումների ընթացքում երկու պետությունների ղեկավարները «կարծիքների հանգամանալից փոխանակում են կատարել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ և հասել են մի շարք կարևոր համաձայնությունների»: Դա, նշել է Սի Ծինփինը, «չին-կորեական հարաբերություններին տվել է նոր բովանդակություն, որը համապատասխանում է ժամանակի ոգուն, ինչպես նաև ցույց է տվել երկու կողմերի հաստատակամ վճռականությունը՝ զարգացնելու իրենց ավանդական բարեկամությունը, համատեղ նպաստելու զարգացմանն ու բարգավաճմանը, պաշտպանելու խաղաղությունն ու կայունությունը տարածաշրջանում և ամբողջ աշխարհում»:
Սի Ծինփինն ընդգծել է, որ «բավարարված է այցի արդյունքներից», որի շնորհիվ «չին-կորեական հարաբերությունները մտել են նոր պատմական փուլ»:
Սի Ծինփինը Չինաստանի Կոմունիստական կուսակցության, ՉԺՀ ի կառավարության և ժողովրդի, ինչպես նաև իր և կնոջ անունից շնորհակալություն է հայտնել Կիմ Չեն Ընին, նրա կնոջը, ԿԺԴՀ ղեկավարությանը և ժողովրդին ջերմ ընդունելության համար։
Չինաստանի նախագահի պետական այցը Փհենյան տեղի է ունեցել հունիսի 8-9։ Դա Սի Ծինփինի առաջին այցն էր ԿԺԴՀ 2019 թվականից ի վեր:

Китай и Северная Корея достигли важных соглашений в Пхеньяне - Си Цзиньпин
Китай и Северная Корея достигли важных соглашений в ходе саммита в Пхеньяне, и отношения между двумя странами вступили в новый исторический этап, говорится в поздравительном послании, направленном председателем КНР Си Цзиньпином после его государственного визита в КНДР северокорейскому лидеру Ким Чен Ыну. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Центральное информационное агентство Кореи.
Китайский лидер подчеркнул, что в ходе встреч лидеры двух государств «провели подробный обмен мнениями по вопросам, представляющим взаимный интерес, и достигли ряда важных соглашений». Это, отметил Си Цзиньпин, «придало новое содержание китайско-корейским отношениям, отвечающее духу времени, а также продемонстрировало твердую решимость обеих сторон развивать свою традиционную дружбу, совместно содействовать развитию и процветанию, а также защищать мир и стабильность в регионе и во всем мире».
Си Цзиньпин подчеркнул, что он «доволен результатами визита», который «вывел китайско-корейские отношения на новый исторический этап». Си Цзиньпин от имени Коммунистической партии Китая, правительства и народа КНР, а также от себя лично и от своей супруги поблагодарил Ким Чен Ына, его супругу, руководство и народ КНДР за теплый прием.
Государственный визит президента Китая в Пхеньян состоялся 8-9 июня. Это был первый визит Си Цзиньпина в КНДР с 2019 года.