Իրանում հայտարարել են ԱՄՆ-ի հետ բանակցությունները շարունակելու մասին
Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև բանակցությունները շարունակվում են, կողմերն ուղերձներ են փոխանակում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հունիսի 8-ին լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարել է Իրանի ԱԳ նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Էսմայիլ Բաղային։
«Ուղերձների փոխանակումը շարունակվում է», - ասել է նա։
Բաղայիի խոսքով՝ Պակիստանն էական դեր է խաղում որպես միջնորդ և նպաստում բանակցային գործընթացի շարունակմանը։
Դիվանագետն ընդգծել է, որ Իրանը «բացառիկ զսպվածություն է դրսևորել»։ «Մենք բազմիցս բախվել ենք հրադադարի ռեժիմի խախտումների ինչպես ԱՄՆ-ի, այնպես էլ սիոնիստական ռեժիմի (Իսրայել) կողմից», - նշել է նա։
Բաղայիի խոսքով՝ «գործողությունները, որոնք Իրանը ձեռնարկել է անցած գիշեր, պաշտպանական քայլեր էին՝ ՄԱԿ-ի կանոնադրության 51-րդ հոդվածի շրջանակում»։
Հունիսի 7-ից Մերձավոր Արևելքում իրադրությունը կրկին սրվել է. Իսրայելը հարվածներ է հասցրել Լիբանանին, ինչին ի պատասխան Իրանը հարվածներ է հասցրել Իսրայելին։ Վերջինս էլ հարվածների շարք է սկսել Իրանի դեմ։

В Иране заявили о продолжении переговоров с США
Переговоры между Ираном и США продолжаются, стороны обмениваются сообщениями. Как передает “Арменпресс”, об этом заявил официальный представитель МИД Ирана Эсмаил Багаи на брифинге для журналистов 8 июня.
“Обмен посланиями продолжается”, — сказал он.
По словам Багаи, Пакистан играет важную роль в качестве посредника и способствует продолжению переговорного процесса.
Дипломат подчеркнул, что Иран “проявил исключительную сдержанность”. “Мы неоднократно сталкивались с нарушениями режима прекращения огня как со стороны США, так и со стороны сионистского режима (Израиля)”, — отметил он.
По словам Багаи, “действия, которые Иран предпринял прошлой ночью, были полностью оборонительным шагом в рамках защиты Ирана и статьи 51 Устава ООН”.
С 7 июня ситуация на Ближнем Востоке вновь обострилась. Израиль нанес удары по Ливану, Иран в ответ ударил по Израилю, который также ответил серией ударов по Ирану.