Հարավային Կորեան և Չինաստանը յոթ տարվա ընթացքում առաջին անգամ համաձայնվել են ընդլայնել ավիաչվերթների իրավունքները
Հարավային Կորեան և Չինաստանը համաձայնության են եկել ընդլայնել երկու երկրների միջև շաբաթական ավիաչվերթների քանակը: Սա վերջին յոթ տարվա ընթացքում առաջին նման համաձայնությունն է։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Reuters-ը, այս մասին հունիսի 4-ին հայտնել է Սեուլի տրանսպորտի նախարարությունը՝ որակելով սա որպես ասիական երկու հարևան երկրների հարաբերությունների ջերմացման ևս մեկ նշան։
Համաձայնագիրը ձեռք է բերվել մայիսի 27-28-ը Սեուլում անցկացված երկկողմ ավիացիոն բանակցությունների ընթացքում։ Դրա համաձայն՝ ուղևորափոխադրումների համար նախատեսված շաբաթական թռիչքների իրավունքը կավելանա 56-ով՝ 608-ից հասնելով 664-ի, իսկ բեռնափոխադրումների համար նախատեսված շաբաթական իրավունքները՝ 14-ով՝ 54-ից հասնելով 68-ի։
Փաստաթուղթը նաև կընդլայնի Հարավային Կորեայի տարածաշրջանային օդանավակայաններից, այդ թվում՝ Բուսանից և Չոնջուից, դեպի Չինաստանի 10 քաղաք իրականացվող չվերթների հնարավորությունները։ Այդ քաղաքների թվում են Գուանչժոուն, Չենդուն, Շենժենը, Չունցինը և Սիանը։
2026 թվականի առաջին եռամսյակում Հարավային Կորեայի և Չինաստանի միջև ուղևորահոսքը կազմել է շուրջ 4,39 միլիոն մարդ՝ գերազանցելով համավարակից առաջ գրանցված 4,14 միլիոն ցուցանիշը։
«Ակնկալում ենք, որ այս համաձայնագիրը կնպաստի չինացի զբոսաշրջիկների այցելությունների աճին Հարավային Կորեա, կբարելավի Չինաստան մեկնող մեր քաղաքացիների և ներմուծմամբ ու արտահանմամբ զբաղվող ընկերությունների հնարավորությունները, ինչպես նաև կօգնի աշխուժացնել տնտեսությունը՝ խթանելով կորեական ավիաընկերությունների ներկայության ընդլայնումը չինական շուկայում», - ասել է նախարարության ավիացիոն քաղաքականության վարչության ղեկավար Լի Սո Յոնը։

Южная Корея и Китай впервые за семь лет договорились о расширении авиасообщения
Южная Корея и Китай договорились увеличить количество еженедельных рейсов между двумя странами. Это первое подобное соглашение за последние семь лет. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Reuters, об этом 4 июня объявило Министерство транспорта Сеула, назвав это еще одним признаком потепления отношений между двумя азиатскими соседями.
Соглашение было достигнуто в ходе двусторонних переговоров по вопросам авиации, состоявшихся в Сеуле 27-28 мая. Согласно ему, количество еженедельных рейсов для пассажирских перевозок увеличится на 56, с 608 до 664, а количество еженедельных рейсов для грузовых перевозок — на 14, с 54 до 68.
Документ также расширит возможности полетов из региональных аэропортов Южной Кореи, включая Пусан и Чонджу, в 10 городов Китая. В число этих городов входят Гуанчжоу, Чэнду, Шэньчжэнь, Чунцин и Сиань.
Пассажиропоток между Южной Кореей и Китаем в первом квартале 2026 года составил около 4,39 миллиона человек, превысив показатель в 4,14 миллиона, зафиксированный до пандемии.
«Мы ожидаем, что это соглашение будет способствовать росту числа китайских туристов, посещающих Южную Корею, улучшит возможности для наших граждан, путешествующих в Китай, и компаний, занимающихся импортом и экспортом, а также поможет оживить экономику за счет расширения присутствия корейских авиакомпаний на китайском рынке», — заявила глава департамента авиационной политики министерства Ли Со Ён.