Իրանում կարծում են, որ ԱՄՆ-ի հետ ռազմական գործողությունների վերսկսումն անխուսափելի է
ԱՄՆ-ի հետ ռազմական գործողությունների վերսկսումն անխուսափելի է, հայտարարել է Իրանի զինված ուժերի «Խաթամ ալ Անբիա» կենտրոնական շտաբի պետի տեղակալ Մոհամադ Ջաֆար Ասադին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նրա խոսքերը մեջբերել է իրանական Press TV հեռուստաալիքը։
«ԱՄՆ-ն կապիտուլյացիա է պահանջում մեզնից…. Պատերազմն անխուսափելի է, քանի որ կապիտուլյացիան տարբերակ չէ։ Մենք պատրաստ ենք դրան և դրա հետ կապված որևէ խնդիր չենք տեսնում, ուստի մենք մտավախություններ չունենք, նույնիսկ եթե ՆԱՏՕ-ն մտնի հակամարտության մեջ», - հայտարարել է Ասադին։
Նա զգուշացրել է, որ Իրանը դեռևս չի ցուցադրել իր բոլոր հնարավորությունները։
Միացյալ Նահանգները և Իսրայելը փետրվարի 28-ին սկսեցին հարվածներ հասցնել Իրանի տարածքում գտնվող օբյեկտներին. ագրեսիայի զոհ դարձավ ավելի քան 3000 մարդ։ Իրանը պատասխան հարվածներ հասցրեց Իսրայելին և տարածաշրջանում ամերիկյան օբյեկտներին։ Ապրիլի 8-ին Վաշինգտոնը և Թեհրանը հայտարարեցին երկու շաբաթով հրադադար հաստատելու մասին, որից հետո հրադադարն անորոշ ժամկետով երկարաձգվեց, մինչ կողմերը բանակցություններ են վարում։

Иран считает, что возобновление военных действий с США неизбежно
Возобновление военных действий с США неизбежно, заявил заместитель начальника Центрального штаба Вооруженных сил Ирана «Хатам аль-Анбия» Мохаммад Джафар Асади. По сообщению Арменпресс, его слова цитирует иранский телеканал Press TV.
«США требуют от нас капитуляции… Война неизбежна, потому что капитуляция — не вариант. Мы готовы к ней (войне – ред.) и не видим в этом никаких проблем, поэтому у нас нет опасений, даже если НАТО вступит в конфликт», — сказал Асади.
Он предупредил, что Иран еще не продемонстрировал всех своих возможностей.
28 февраля США и Израиль начали наносить удары по целям на иранской территории. В результате агрессии пострадало более 3000 человек. Иран ответил ударами по Израилю и американским целям в регионе. 8 апреля Вашингтон и Тегеран объявили о двухнедельном прекращении огня, после чего оно было продлено на неопределенный срок, пока стороны ведут переговоры.