ԱՄՆ-ն նոր պատժամիջոցներ է սահմանել իրանական նավթի վաճառքի ու փոխադրման համար
ԱՄՆ-ի իշխանությունները սահմանափակումներ են մտցրել 16 իրավաբանական անձանց, մեկ ֆիզիկական անձի և ութ նավի նկատմամբ, որոնք, ամերիկյան կողմի տվյալներով, կապված են իրանական նավթի փոխադրման և վաճառքի հետ։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ասվում է ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության հայտարարության մեջ։
«ԱՄՆ-ի ֆինանսների նախարարության օտարերկրյա ակտիվների վերահսկողության վարչությունը (OFAC) լրացուցիչ միջոցներ է ձեռնարկում նավթի վաճառքի դեմ, որոնք թույլ են տալիս իրանական ռեժիմին ֆինանսավորել իրենց զինված ուժերի վերականգնումը և մշտական սպառնալիք ներկայացնել Միացյալ Նահանգների և տարածաշրջանում նրա գործընկերների համար», - պարզաբանել են ֆինանսների նախարարությունում։
Պատժամիջոցների ցանկում, մասնավորապես, ներառված են Հնդկաստանում, Կատարում, Չինաստանում, ԱՄԷ-ում, Սինգապուրում և Մարշալյան կղզիներում աշխատող կամ բազավորված ընկերությունները, ինչպես նաև դրանց հետ կապված նավթի լցանավերը։
Փետրվարի 28-ին Միացյալ Նահանգները և Իսրայելը պատերազմ սկսեցին Իրանի դեմ։ Հարվածների տակ հայտնվեցին Իրանի խոշոր քաղաքները, այդ թվում՝ Թեհրանը։ Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը հայտարարեց Իսրայելի վրա գրոհելու լայնածավալ պատասխան գործողության մասին։ Հարվածների ենթարկվեցին նաև Բահրեյնում, Հորդանանում, Իրաքում, Կատարում, Քուվեյթում, ԱՄԷ-ում և Սաուդյան Արաբիայում գտնվող ԱՄՆ-ի ռազմական օբյեկտները։ Իրանի իշխանությունները նաև որոշում ընդունեցին փակել Հորմուզի նեղուցն այն նավերի համար, որոնք կապված են ԱՄՆ-ի, Իսրայելի և Իրանի դեմ ագրեսիային աջակցող երկրների հետ։

США ввели новые санкции против продажи и транспортировки иранской нефти
Власти США ввели ограничения в отношении 16 юридических лиц, одного физического лица и восьми судов, которые, по данным американской стороны, связаны с транспортировкой и продажей иранской нефти. Как сообщает Арменпресс, об этом говорится в заявлении Министерства финансов США.
«Управление по контролю за иностранными активами (OFAC) Министерства финансов США принимает дополнительные меры против продажи нефти, которая позволяет иранскому режиму финансировать восстановление своих вооруженных сил и представляет постоянную угрозу для Соединенных Штатов и их партнеров в регионе», — пояснили в Министерстве финансов.
Список санкций, в частности, включает компании, работающие или базирующиеся в Индии, Катаре, Китае, ОАЭ, Сингапуре и на Маршалловых островах, а также связанные с ними нефтяные танкеры.
28 февраля США и Израиль начали войну против Ирана. Крупные иранские города, включая Тегеран, подверглись ударам. Корпус стражей исламской революции объявил о крупномасштабной ответной операции по нападению на Израиль. Пострадали также американские военные объекты в Бахрейне, Иордании, Ираке, Катаре, Кувейте, ОАЭ и Саудовской Аравии. Иранские власти также приняли решение закрыть Ормузский пролив для судов, связанных с США, Израилем и странами, поддерживающими агрессию против Ирана.