Թրամփը հայտնել է, թե որ դեպքում կվերսկսի ռազմական գործողություններն Իրանի դեմ
Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը խոսել է այն մասին, թե Իրանի որ քայլը կարող է դրդել ԱՄՆ զինված ուժերին վերսկսել հարձակողական գործողություններն այդ երկրի դեմ։
«Անկասկած, սահմանը կլինի այն գործարքը, որը մեզ համար լավ չի լինի։ Ես բանակցում եմ, տեսնենք, թե ինչ կլինի»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին Թրամփն ասել է Fox News-ին տված հարցազրույցում։
Նա հայտարարել է, որ թեպետ իրանցիները «շատ լավ» բանակցողներ են, սակայն «նրանց ջախջախված բանակը» Միացյալ Նահանգներին լծակ է տալիս հաստատել իրենց նախընտրած պայմանները, որոնցից գլխավորը միջուկային զենք չունեցող Իրանն է։
«Նրանք խորամանկ են, բայց, վերջին հաշվով, բոլոր խաղաքարտերը մեր ձեռքում են, քանի որ մենք նրանց ռազմական տեսանկյունից հաղթել ենք», - ասել է ԱՄՆ նախագահը։
Թրամփը հայտարարել է, որ Իրանի ռազմածովային ուժերն ամբողջությամբ ոչնչացված են։ «Նրանք 159 նավ ունեն, և դրանցից յուրաքանչյուրը ծովի հատակին է։ Մենք նկարել ենք ջրի տակ գտնվող հարյուրավոր նավերը։ Ռազմածովային ուժերը 100 տոկոսով ոչնչացված է։ Օդուժը ևս 100 տոկոսով ոչնչացված է»,- ասել է ԱՄՆ նախագահը։

Трамп заявил в каком случае он возобновит военные действия против Ирана
Президент США Дональд Трамп заявил о том, какие действия Ирана могут побудить американских военных возобновить наступательные операции против страны.
“Несомненно, граница будет сделкой, которая не пойдет нам на пользу. Я веду переговоры, посмотрим, что будет”, — как передает “Арменпресс”, сказал Трамп в интервью Fox News.
Он заявил, что, хотя иранцы — очень хорошие переговорщики, но Соединенные Штаты обладают значительными рычагами для предотвращения появления ядерного оружия у Ирана, и степень истощения иранской армии является предметом споров.
Трамп заявил, что ВМС Ирана якобы уничтожены. “В военном плане они уже понесли поражение. Вы бы не узнали этого из фейковых новостей, но в военном плане — у них было 159 кораблей, каждый из них уже на дне”, — сказал президент США.