Կառավարությունը կնախաձեռնի ՀԷՑ բաժնետոմսերի գերակա շահ ճանաչելու և պետականացնելու գործընթաց
Հայաստանի կառավարությունը կնախաձեռնի «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» փակ բաժնետիրական ընկերության բաժնետոմսերը հանրության գերակա շահ ճանաչելու և օտարելու գործընթաց։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում հայտնել է ՀԷՑ ղեկավարի պաշտոնակատար Ռոմանոս Պետրոսյանը:
«Նախօրեին՝ մայիսի 25-ին, լրացավ ՀՀ վարչական դատարանի կողմից կիրառված հայցի ապահովմամբ սահմանված ժամկետը, որի ընթացքում ՀՀ կառավարության առաջարկի հիման վրա պետք է տեղի ունենար «ՀԷՑ» ՓԲԸ բաժնետերերի կողմից Ընկերության 100% բաժնետոմսերի՝ Կառավարության հետ համաձայնեցված կարգով օտարում։ Հաշվի առնելով այն փաստը, որ սահմանված ժամկետներում բաժնետոմսերի օտարում տեղի չի ունեցել և ղեկավարվելով «Էներգետիկայի մասին» ՀՀ Օրենքի 52-րդ հոդվածի 3-րդ մասի և ՀՀ Սահմանադրության 60-րդ հոդվածի իրավանորմերով՝ ՀՀ կառավարության կողմից նախաձեռնվելու է «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ բաժնետոմսերի՝ հանրության գերակա շահ ճանաչելու և օտարելու (պետականացնելու) գործընթաց»,- գրել է Պետրոսյանը։
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը 2025 թվականի հունիսի 18-ին հայտարարել էր, որ հասունացել է «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր»-ը պետականացնելու պահը։ 2025 թվականի հուլիսին Հայաստանի խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց ՀԷՑ-ի պետականացմանը միտված օրենսդրական նախաձեռնությունը, որով Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովին տրվել էին նոր լիազորություններ։ Մասնավորապես, օրենքով սահմանվել է՝ եթե լիցենզավորված կազմակերպության գործունեությունն ունի բարձր ռիսկայնություն, կառավարության լիազոր մարմինը կարող է հաղորդում ներկայացնել, հնարավոր դարձնել կանխարգելիչ միջոցների կիրառումը մինչ վարույթի հարուցումը, հստակեցնել այդ միջոցների տեսակները, կիրառման կարգը և իրավաչափության պայմանները։
Հուլիսի 18-ին Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Մեսրոպ Մեսրոպյանի որոշմամբ՝ Ռոմանոս Պետրոսյանը նշանակվել է ՀԷՑ-ի ժամանակավոր կառավարիչ։ ՀԷՑ-ի սեփականատերը «Տաշիր Կապիտալ» ընկերությունների խումբն է, որը ՀԷՑ-ում ժամանակավոր կառավարիչ նշանակելու որոշումը վիճարկել էր Ստոկհոլմի արբիտրաժային դատարանում։ 2025 թվականի նոյեմբերի 17-ին Հայաստանի հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության լիցենզիան դադարեցնելու որոշում ընդունեց։

Правительство инициирует процесс признания акций ЭСА приоритетной общественной потребностью и их национализации
Правительство Армении инициирует процесс признания акций ЗАО «Электрические сети Армении» (ЭСА) исключительной приоритетной общественной потребностью и их отчуждения. Как передает Арменпресс, об этом на своей странице в Facebook написал временно исполняющий обязанности руководителя ЭСА Романос Петросян.
«Накануне, 25 мая, истек установленный Административным судом Армении срок применения меры по обеспечению иска, в течение которого на основании предложения правительства Республики Армения должно было состояться отчуждение акционерами ЗАО “ЭСА” 100% акций Компании в согласованном с правительством порядке.
Принимая во внимание тот факт, что в установленные сроки отчуждение акций не состоялось, и руководствуясь правовыми нормами части 3 статьи 52 закона Республики Армения “Об энергетике” и статьи 60 Конституции Республики Армения, правительство Республики Армения  инициирует процесс признания акций ЗАО “Электрические сети Армении” исключительной приоритетной общественной потребностью и их отчуждения (национализации)», — написал Петросян.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян 18 июня 2025 года заявил, что назрел момент для национализации «Электрических сетей Армении». В июле 2025 года парламент Армении во втором чтении и полностью принял законодательную инициативу, направленную на национализацию ЭСА, которая наделила Комиссию по регулированию общественных услуг новыми полномочиями. В частности, законом установлено: если деятельность лицензированной организации сопряжена с высокими рисками, уполномоченный орган правительства может направить уведомление, позволяющее применять профилактические меры до возбуждения производства, а также уточнять виды этих мер, порядок их применения и условия правомерности.
18 июля решением председателя Комиссии по регулированию общественных услуг Месропа Месропяна, Романос Петросян был назначен временным управляющим ЭСА. Собственником ЭСА является группа компаний «Ташир Капитал», которая оспорила решение о назначении временного управляющего в Стокгольмском арбитражном суде. 17 ноября 2025 года Комиссия по регулированию общественных услуг Армении приняла решение о прекращении действия лицензии компании «Электрические сети Армении».