Փաշինյանը ՌԴ-ից ՀՀ քաղաքացիների հնարավոր արտաքսումները չի պայմանավորում հայ-ռուսական հարաբերություններով
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը բնականոն գործընթաց է համարում, որ ապօրինի հիմքով այլ երկրում, այդ թվում՝ Ռուսաստանում գտնվող ՀՀ քաղաքացիները կարող են արտաքսվել։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Նիկոլ Փաշինյանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում արձագանքելով հայ-ռուսական հարաբերությունների ներկա փուլում Ռուսաստանի կողմից ՀՀ քաղաքացիների զանգվածային արտաքսումների մտահոգությանը, համոզմունք հայտնեց, որ այդ մտավախություններն անտեղի են, քանի որ առկա են համապատասխան կարգավորումներ, որոնք շարունակելու են գործել։
«Մյուս կողմից՝ ես քարոզարշավի ընթացքում հանդիպում եմ բազմաթիվ անձանց՝ Հայաստանի քաղաքացիների, ովքեր վերադարձել են Ռուսաստանից և ասում են, որ ուրախ են, որ վերադարձել են ու մնալու են Հայաստանում։ Եվ 2025 թվականն առաջին տարին է, երբ արտագաղթը դադարել է Հայաստանի Հանրապետությունից և ներգաղթ է սկսվել»,-գոհունակությամբ արձանագրեց Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ տարիներ շարունակ եղել են անօրինական հիմքերով Ռուսաստանում գտնվող ՀՀ քաղաքացիների արտաքսման դեպքեր, ընդհուպ, երբ մարդիկ ստիպված են եղել փոխել իրենց անունը կամ ազգանունը՝ խնդրի լուծման համար։
Փաշինյանն ընդգծել է, որ բոլոր երկրներն էլ արտաքսում են անօրինական հիմքով իրենց տարածքում գտնվող օտարերկրացիներին։
«Օրինական հիմքով գտնվողին չեն կարող դեպորտ անել, իսկ անօրինական հիմքով՝ ոչ միայն կարող են, այլև պարտավոր են»,-պարզաբանեց նա։

Премьер-министр Армении не обуславливает возможную депортацию граждан РА из России армяно-российскими отношениями
Премьер-министр Армении Никол Пашинян считает естественной депортацию армянских граждан, незаконно проживающих в другой стране, включая Россию.
По сообщению Арменпресс, Никол Пашинян, отвечая вопрос об опасениях по поводу массовых депортаций граждан Армении Россией на нынешнем этапе армяно-российских отношений, выразил на брифинге с журналистами уверенность в том, что эти опасения необоснованны, поскольку действуют соответствующие правила, которые будут продолжать действовать.
«С другой стороны, во время кампании я встречаю много людей, армянских граждан, которые вернулись из России и говорят, что рады вернуться и останутся в Армении. А 2025 год – первый год, когда эмиграция из Республики Армения прекратилась, и началась иммиграция», – с удовлетворением отметил Пашинян.
По его словам, на протяжении многих лет имели место случаи депортации армянских граждан, находящихся в России незаконно, даже когда людей вынуждали менять имя или фамилию, чтобы решить этот вопрос.
Пашинян подчеркнул, что все страны депортируют иностранцев, находящихся на их территории незаконно.
«Они не могут депортировать тех, кто находится на их территории на законных основаниях, но тех, кто находится незаконно, не только могут, но и обязаны это делать», — пояснил он.