Իրանն ուսումնասիրում է ԱՄՆ-ի պատասխանը խաղաղության իր առաջարկին. ԱԳՆ խոսնակ
Միացյալ Նահանգներն ու Իրանը Պակիստանի միջոցով հաղորդագրություններ են փոխանակել առաջարկվող հրադադարի փաստաթղթի վերաբերյալ։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Al Jazeera-ից, այս մասին հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Էսմայիլ Բաղային։
«Իրանի 14 կետերի սկզբնական տեքստի հիման վրա մի քանի անգամ հաղորդագրությունների փոխանակում է իրականացվել։ Մենք ստացել ենք ամերիկյան կողմի տեսակետը և ուսումնասիրում ենք այն», - ասել է Բաղային։
Բաղային այս հայտարարությունն արել է Պակիստանի ներքին գործերի նախարար Մոհսին Նաքվիի՝ Իրան կատարած այցի ընթացքում։
Պակիստանի ներքին գործերի նախարար Մոհսին Նաքվին մայիսի 20-ին այցելել է Թեհրան՝ իրանցի պաշտոնյաների հետ բանակցություններ վարելու նպատակով։
Պակիստանը հանդես է գալիս որպես հակամարտության միջնորդ և ապրիլի 11-12-ին հյուրընկալել է Վաշինգտոնի և Թեհրանի միջև բանակցությունների առաջին փուլը, սակայն կողմերը համաձայնության չեն հասել։

Иран изучает ответ США на свое мирное предложение: пресс-секретарь МИД Ирана
Соединенные Штаты и Иран посредством Пакистана обменялись предложениями по прекращению огня. Как передает “Арменпресс” со ссылкой на Al Jazeera, об этом сообщил представитель Министерства иностранных дел Ирана Эсмаил Багаи.
“Состоялся обмен несколькими сообщениями по первоначальному тексту из 14 пунктов, предложенных Ираном. Мы получили точку зрения американской стороны и изучаем ее”, — сказал Багаи.
Багаи сообщил об этом во время визита в Иран министра внутренних дел Пакистана Мохсина Накви.
Министр внутренних дел Пакистана Мохсин Накви посетил Тегеран 20 мая для проведения переговоров с иранскими официальными лицами.
Пакистан выступает в качестве посредника в конфликте, 11-12 апреля принимал первый раунд переговоров между Вашингтоном и Тегераном, но сторонам не удалось достичь соглашения.