Նոր տուն, նոր փուլ. պետությունը շարունակում է տեղահանված ընտանիքների բնակապահովման ծրագրերը
Հուլիսի 1-ից Ղարաբաղից տեղահանված ընտանիքների համար կգործի բնակարանային ապահովման երկարաժամկետ վարձակալության նոր ծրագիր։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ծրագրում կընդգրկվեն Ղարաբաղից տեղահանված՝ մեկից երեք անդամ ունեցող առանձին խմբերի այն ընտանիքները, որոնք
• բաղկացած են միայն անժամկետ 1-ին կամ 2-րդ խմբի հաշմանդամություն կամ ֆունկցիոնալության խորը կամ ծանր աստիճանի սահմանափակում ունեցող, կամ 60 և ավելի տարեկան անձանցից
• 2 անդամի դեպքում ընտանիքի անդամների տարիքային համագումարը 115 և ավելի է,
• 3 անդամի դեպքում  ընտանիքի անդամների տարիքային համագումարը 175 և ավելի է։
Տվյալ խմբերում ընդգրկվող ընտանիքները 10 տարի կստանան  ամսական 40,000 դրամ՝ վարձակալության վարձավճարի մասնակի փոխհատուցման նպատակով։
Ղարաբաղից տեղահանված յուրաքանչյուր անձի երևանամերձ համայնքներում բնակարան ձեռք բերելու համար տրամադրվում է 4 միլիոն դրամ։ Այսինքն, եթե ընտանիքը բաղկացած է 5 անձից, ապա ընդհանուր աջակցությունը կազմում է 20 միլիոն դրամ։ Նախկինում 4 միլիոնի փոխարեն տրամադրվել է 3 միլիոն դրամ։
Այն ընտանիքները, որոնք արդեն ձեռք են բերել բնակարան մեկ անձի հաշվով 3 միլիոն դրամի պայմաններում՝ նույնպես կստանան հավելյալ մեկ միլիոն դրամ, որը  կարող են ուղղել տեխնիկայի ձեռքբերմանը կամ հիփոթեքիային վարկի մարմանը։
2022 թվականի ապրիլից գործող՝ Ղարաբաղի առանձին շրջաններից տեղահանված ընտանիքների համար բնակարանային մատչելիության ապահովման պետական աջակցության ծրագրի շրջանակում հավաստագիր է ստացել 3,948 ընտանիք, որից 3,717-ն արդեն գնել կամ կառուցել է տուն։  Ծրագրի շրջանակում տրամադրված հավաստագրերի իրացման ժամկետը երկարացվել է մինչև 2026 թ-ի դեկտեմբերի 30-ը։
2024 թվականի մայիսից գործում է Ղարաբաղից բռնի տեղահանված ընտանիքների բնակարանային ապահովման պետական աջակցության ծրագիրը։ 2026 թվականի մարտի 30-ի դրությամբ՝ ծրագրին դիմել է 12,265 ընտանիք: Հավաստագիր է ստացել 6,193 շահառու, որից 2,857-ն արդեն ձեռք է բերել կամ սկսել է տուն կառուցել։ Մյուսներն ունեն վկայականներ և շուտով կունենան բնակարաններ։

Новый дом, новый этап: государство продолжает жилищные программы для перемещенных из Нагорного Карабаха семей
С 1 июля в Армении будет внедрена новая программа долгосрочной аренды жилья.
По сообщению Арменпресс, программа будет включать семьи из одного-трех человек, перемещенных из Нагорного Карабаха, состоящие только из лиц с постоянной инвалидностью 1-й или 2-й группы или с глубокими или тяжелыми функциональными ограничениями, состоящие только из лиц в возрасте 60 лет и старше, в случае двух человек общий возраст членов семьи составляет 115 лет и старше, в случае трех человек общий возраст членов семьи составляет 175 лет и старше.
Каждому перемещенному из Карабаха человеку предоставляется 4 миллиона драмов на приобретение квартиры в населенных пунктах под Ереваном. То есть, если семья состоит из 5 человек, общая сумма поддержки составляет 20 миллионов драмов. Ранее вместо 4 миллионов предоставлялось 3 миллиона драмов.
Семьи, уже купившие квартиру за 3 миллиона драмов на человека, также получат дополнительный миллион драмов, которые они смогут использовать для покупки оборудования или погашения ипотечного кредита.
Граждане, включенные в эти группы, будут получать 40 000 драмов в месяц в течение как минимум 10 лет в качестве частичной компенсации арендной платы.
3948 семей получили сертификаты в рамках государственной программы поддержки обеспечения доступным жильем семей, перемещенных из отдельных районов Карабаха, действующей с апреля 2022 года, из которых 3717 уже приобрели или построили дом. Срок реализации сертификатов, предоставленных в рамках программы, продлен до 30 декабря 2026 года.
Государственная программа поддержки обеспечения жильем семей, насильственно перемещенных из Карабаха, действует с мая 2024 года. По состоянию на 30 марта 2026 года в программе приняли участие 12 265 семей. Сертификаты получили 6193 человека, из которых 2857 уже приобрели или начали строительство дома. Остальные получили сертификаты и вскоре получат квартиры.