ԵԽԽՎ դիտորդական առաքելության պատվիրակությունը հյուրընկալվել է ՀՀ ԿԸՀ-ում
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի պատվիրակությունը, պատվիրակության ղեկավար Դամիեն Կոտյեի նախագահությամբ, մայիսի 12-ին հյուրընկալվել է Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովում։
Պատվիրակության կազմում են ԵԽԽՎ անդամներ Իտալիայի Հանրապետությունից, Շվեյցարիայի Համադաշնությունից, Իսպանիայի Թագավորությունից, Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետությունից, Շվեդիայի Թագավորությունից, ինչպես նաև ներկայացուցիչներ ԵԽԽՎ Ընտրությունների բաժնից։
Պատվիրակության կազմում է նաև ԵԽԽՎ Մոնիթորինգի հանձնաժողովի Հայաստանի հարցերով համազեկուցող Բորիանա Աբերգը։ Եվրոպայի Խորհրդի երևանյան գրասենյակի ղեկավար Մաքսիմ Լոնգանգեն ևս հյուրընկալվել է ԿԸՀ-ում։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ԿԸՀ-ի տարածած հաղորդագրությունից, պատվիրակությանը ողջունել է կառույցի նախագահ Վահագն Հովակիմյանը։ Հյուրերը հետաքրքրվել են ընտրությունների նախապատրաստական ընթացքից, նախընտրական քարոզչության օրենսդրական կարգավորումներից և առհասարակ ընտրական օրենսդրությունից։

A delegation of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE), led by Head of Delegation Damien Cottier, visited the Central Electoral Commission (CEC) of Armenia on May 12, the Commission said in a statement.
The delegation included PACE members from Italy, the Swiss Confederation, the Kingdom of Spain, the Federal Republic of Germany and the Kingdom of Sweden, as well as representatives of the PACE Elections Division.
The delegation also included PACE Monitoring Committee co-rapporteur on Armenia Boriana Åberg. Head of the Council of Europe Office in Yerevan Maxime Longangué was also present at the meeting.
The delegation was welcomed by CEC Chairman Vahagn Hovakimyan. The preparatory process ahead of the parliamentary elections scheduled for June 7, the legal regulations governing the pre-election campaign, and Armenia’s electoral legislation in general were touched upon at the meeting.
Representatives of the Ministry of Foreign Affairs and the National Assembly also attended the meeting.