Մի դրամի ուժը՝ «Վահե Մելիքսեթյան» հիմնադրամին
«Մի դրամի ուժը» նախաձեռնության ապրիլ ամսվա շահառուն «Դավիթբեկյան խաղեր» հիմնադրամն էր։ Կուտակված 5,293,423 դրամը հիմնադրամին հնարավորություն կտա ընդլայնել իր գործունեությունը՝ Սյունիքում անցկացվող ամենամյա համահայկական մրցույթ-փառատոնի շրջանակներում ընդգրկելով ավելի շատ պատանիների։
Մայիս ամսվա շահառուն «Վահե Մելիքսեթյան» հիմնադրամն է՝ անվանակոչված 2020 թվականի արցախյան պատերազմում զոհված կլինիկական դեղագետ, գիտնական, ԵՊԲՀ Կլինիկական ֆարմակոլոգիայի ամբիոնի դասախոս Վահե Մելիքսեթյանի անվամբ։ Նախաձեռնության ընթացքում հավաքված «մի դրամներն» ուղղվելու են Լոռու մարզի Վանաձոր քաղաքում կազմակերպվող վազքի կիսամարաթոնի անցկացմանը։ Նախագծի նպատակն է բնակիչների շրջանում խրախուսել առողջ ապրելակերպը, ակտիվացնել մարզային և համայնքային կյանքը։ Կիսամարաթոնի ընթացքում կազմակերպվելու են նաև ֆինանսական գրագիտության սեմինարներ։
Իդրամի և IDBank-ի հաղորդակցության և սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի վարչության ղեկավար Տաթևիկ Վարդևանյանը նշում է․ «Աջակցելով այս նախաձեռնությանը՝ մենք նպատակ ունենք խթանել մարզերի և համայնքների կայուն ու շարունակական զարգացումը, որը Իդրամի և IDBank-ի կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության առանցքային ուղղություններից է։ Կարևորում ենք նաև, որ նախագիծը ներառում է կրթական կարևոր բաղադրիչ՝ ստեղծելով նոր հնարավորություններ ֆինանսական գիտելիքների և հմտությունների զարգացման համար։ Հիմնադրամի հետ համագործակցության շրջանակում նախատեսում ենք իրականացնել ֆինանսական և թվային գրագիտության դասընթացներ, և վստահ ենք, որ այս միջոցառումը կդառնա արժեքավոր սպորտային և կրթական հարթակ»։
«Վահե Մելիքսեթյան» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Սարգիս Մելիքսեթյանը նշեց. «Մեզ համար մեծ պատիվ է ևս մեկ անգամ դառնալ «Մի դրամի ուժը» նախաձեռնության շահառու։ Այս համագործակցությունը առանձնահատուկ նշանակություն ունի մեզ համար, քանի որ դեռևս 2021 թվականին IDBank-ը և Իդրամը դարձան նորաստեղծ հիմնադրամի առաջին կորպորատիվ գործընկերները։ Շնորհակալություն ենք հայտնում և համոզված ենք, որ համատեղ ջանքերով կկարողանանք կյանքի կոչել «ՎՄՀ Վանաձորի կիսամարաթոն 2026»-ը՝ խթանելով առողջ ապրելակերպն ու համայնքային ակտիվությունը Լոռու մարզում»։
«Մի դրամի ուժը» շարունակում է աջակցել սոցիալական, համայնքային և կրթական կարևոր նախաձեռնություններին։ Նախաձեռնության բարի գործերին մասնակից դառնալու համար բոլոր վճարումները պետք է կատարել Idram&IDBank հավելվածով, IDBanking.am և banking.idram.am առցանց հարթակներով, Իդրամի և IDBank-ի տերմինալներով, և յուրաքանչյուր վճարման դիմաց ընկերությունները մեկ դրամ կուղղեն կարևոր ծրագրերին։

Сила одного драма для фонда «Ваге Меликсетян»
В апреле бенефициаром средств в рамках инициативы «Сила одного драма» стал фонд «Давитбековские игры». Накопленные 5,293,423  драммы позволят фонду расширить свою деятельность, охватив больше молодых людей в рамках ежегодного общеармянского спортивного фестиваля, проводимого в Сюнике.
В мае бенефициаром станет фонд «Ваге Меликсетян», названный в честь Ваге Меликсетяна, клинического фармацевта, ученого и преподавателя кафедры клинической фармацевтии Ереванского государственного медицинского университета, погибшего в Арцахской войне 2020 года. Средства, собранные в рамках инициативы в виде «одного драма», будут направлены на проведение полумарафона, организуемого в городе Ванадзор Лорийской области. Цель проекта – поощрение здорового образа жизни среди жителей, активизация региональной и общественной жизни. В рамках полумарафона также будут организованы семинары по финансовой грамотности.
Татевик Вардеванян, руководитель отдела по коммуникациям и программам социальной ответственности Idram и IDBank, отмечает:
«Поддерживая эту инициативу, мы стремимся содействовать устойчивому и непрерывному развитию регионов и сообществ, что является одним из ключевых направлений корпоративной социальной ответственности Idram и IDBank. Мы также подчеркиваем, что проект включает в себя важную образовательную составляющую, создавая новые возможности для развития финансовых знаний и навыков. В рамках сотрудничества с Фондом мы планируем провести курсы финансовой и цифровой грамотности и уверены, что это мероприятие станет ценной спортивно-образовательной платформой».
Саргис Меликсетян, исполнительный директор Фонда «Ваге Меликсетян», отметил:
«Для нас большая честь снова стать бенефициаром инициативы «Сила одного драма». Это сотрудничество имеет для нас особое значение, поскольку еще в 2021 году IDBank и Idram стали первыми корпоративными партнерами недавно созданного фонда. Мы выражаем свою благодарность и уверены, что совместными усилиями сможем воплотить в жизнь полумарафон «ВМГ Ванадзор 2026», способствуя здоровому образу жизни и общественной активности в Лорийской области».
«Сила одного драма» продолжает поддерживать важные социальные, общественные и образовательные инициативы. Чтобы стать участником добрых дел инициативы, все платежи должны осуществляться через приложение Idram&IDBank, онлайн-платформы IDBanking.am и banking.idram.am, терминалы Idram и IDBank, и за каждый платеж компании будут направлять один драм на важные программы.