Չինաստանի արտգործնախարար Վան Ին Թրամփի այցի նախաշեմին հանդիպել է ԱՄՆ կոնգրեսականների հետ
Չինական և ամերիկյան կողմերին հաջողվել է կայուն հարաբերություններ պահպանել` չնայած դժվարություններին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Չինաստանի արտգործնախարար Վան Ին ԱՄՆ Կոնգրեսի անդամների հետ հանդիպման ժամանակ։
«Վերջին տարվա ընթացքում ԱՄՆ-ի և Չինաստանի հարաբերություններում եղել են բազմաթիվ բարդություններ ու  անկայունություն, բայց մեզ մոտ առաջվա պես ստացվում է ընդհանուր առմամբ պահպանել կայունությունը», - մեջբերում է Չինաստանի արտգործնախարարի խոսքը The Associated Press-ը։
Վան Ին շնորհակալություն է հայտնել Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինին և ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին «ամենակարևոր պահերին երկկողմ հարաբերությունների ուղղությունները որոշելու հարցում օգնելու» համար։
Ամերիկացի կոնգրեսականների պատվիրակությունն իր հերթին հայտնել է հարաբերություններում լարվածության թուլացման միտվածությունը և փոխադարձ հարգանքը։
«Ես անկեղծորեն կարծում եմ, որ մենք ցանկանում ենք ապաէսկալացում, այլ ոչ թե անհամաձայնություն։ Մենք ցանկանում ենք կայունություն, մենք ցանկանում ենք փոխադարձ հարգանք», - ասել է Հանրապետական կուսակցությունից սենատոր Սթիվ Դեյնսը։
Չինաստանի արտգործնախարարի և ԱՄՆ Կոնգրեսի պատվիրակության հանդիպումը տեղի է ունեցել Թրամփի՝ Չինաստան այցին ընդառաջ։ Սպասվում է, որ ԱՄՆ նախագահը Պեկին կայցելի մայիսի 14-15-ին։

Глава МИД Китая Ван И в преддверии визита Трампа в КНР встретился с конгрессменами США
Китайской и американской сторонам удалось сохранить стабильные отношения, несмотря на трудности. Об этом, по сообщению Арменпресс, заявил министр иностранных дел Китая Ван И во время встречи с членами Конгресса США.
«За последний год в американо-китайских отношениях было много сложностей и нестабильности, но в целом нам удалось сохранить стабильность», — цитирует министра иностранных дел КНР Associated Press.
Ван И поблагодарил председателя КНР Си Цзиньпина и президента США Дональда Трампа за «помощь в определении направления двусторонних отношений в самые важные моменты».
Делегация американских конгрессмнов, в свою очередь, выразила намерение ослабить напряженность в отношениях и добиться взаимного уважения.
«Я искренне верю, что мы хотим деэскалации, а не разногласий. Мы хотим стабильности, мы хотим взаимного уважения», — заявил сенатор-республиканец Стив Дейнс.
Встреча министра иностранных дел Китая с делегацией Конгресса США состоялась накануне визита Трампа в Китай. Ожидается, что президент США посетит Пекин 14-15 мая.